İzmir’de korkutan gerginlik!

İzmir’de bir tokatla başlayan kavga korkuttu. Etnik kavga mı?

İzmir’in Konak ilçesinde iki grup arasındaki kavga kısa sürede büyüdü. Roman ve Muşlu vatandaşları karşı karşıya getiren kavgaya Çevik Kuvvet müdahale etti. Polis yetkilileri ise bir kamyonun yakıldığı olayların ardından mahallede etnik bir sorunun bulunmadığını söyledi.

İzmir’in Konak İlçesi’nde, karşılıklı iki grup arasında başlayan kavga, gerginliğe neden oldu. Gültepe Semti 2589 Sokakta oturan E.T. (26), 6 yaşındaki erkek kardeşini dövdüğünü ileri sürdüğü İ.D. (28), ağabeyi D.D. (36), enişteleri A.B. (62) ile tartıştı. Sözlü tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine E.T., inşaat işçileri İ.D. ve A.B.’yi karnından, D.D.’yi de sırtından bıçakladı Yaralanan iki kardeş ile enişteleri, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Tedaviye alınan yaralılardan A.B.’nin hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi. Olayı duyan yaralıların yakınları, sokakta park halindeki E.T.’ye ait 35 AF 1779 plakalı kamyonetini yakarak ateşe verdi. Gerginliğin büyümesi üzerine çok sayıda polis ve Çevik Kuvvet ekibi, bölgeye sevkedildi. Alevler içinde kalan kamyonet ise, itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Ancak kullanılmaz hale geldi. Soruşturma başlatan polis, E.T.’yi gözaltına aldı, kavgaya karışan diğer kişileri yakalamak için çalışma başlattı.

‘Etnik çatışma yok’

Polisin, bölgedeki geniş güvenlik önlemleri sürerken, E.T.’nin Roman, yaralananların ise Muşlu olması, etnik köken kavgası olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı. Ancak yetkililer iddianın asılsız olduğunu söyledi. Mahallede yaşanan kavga bu yıl başında Manisa’nın Selendi ilçesinde yaşananlı akıllara getirdi. Selendi’de yılbaşı gecesi bir kahvede çay yüzünden çıktığı belirtilen tartışma, 5 gün sonra etnik çatışmaya dönüşmüştü. Evleri ve arabaları yakılan Romanlar’ın Gördes’e gönderilmesi büyük tepki çekmişti.