İzmir’de laiklik yürüyüşünde Atatürk’e büyük saygısızlık

Sözde laikler, eylemlerinde Atatürk'le Lenin'in fotoğrafı yan yana taşıdılar.

İzmir’de Yurtsever Yurttaşlar Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen ‘Laiklik’ yürüyüşünde Atatürk’le Lenin’in fotoğrafı yan yana taşındı. Lenin için ‘Atatürk’ün en büyük müttefiki’ ifadesi kullanıldı


Laiklik ilkesinin Anayasa’ya girişinin 71. yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirilen yürüyüşe Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, siyasi parti ilçe başkanları ile bazı sendika ve sivil toplum temsilcileri katıldı. Belediye bandosu eşliğinde gerçekleşen yürüyüş, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın mezarından başlayıp Anayasa Meydanı’nda son buldu. Burada düzenlenen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ‘Çağdaş Yaşam’cıların da içinde yer aldığı Yurtsever Yurttaşlar Platformu’nun kaleme aldığı bildiri okundu. Bildiride, sivil anayasa çalışmaları dayatma olarak nitelendirildi. AK Parti iktidarı döneminde ülkenin hızla kutuplaşmaya gittiği savunuldu.
Yurtsever Yurttaşlar’ın ‘cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileri’ olduğu savunuldu. 10. Yıl Marşı eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşte üniversitelerde başörtüsü özgürlüğü aleyhine pankart ve dövizler taşındı. Yurtsever Yurttaşlar Platformu, geçtiğimiz Cumhuriyet Bayramı’ndan önce kuruldu. Platform, Karşıyaka’da faaliyet gösteren 30’dan fazla sivil toplum kuruluşu ve sendikalar tarafından oluşturuldu. Yurtsever Yurttaşlar Platformu’nda, Çocukları Koruma Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Kadınlar Birliği gibi kuruluşlar yer alıyor.