İzmir’de ovaları sular seller bastı!

İzmir'in Bergama, Kınık ve Dikili ilçelerinde dün akşamdan bu yana devam eden sağanak yağış nedeniyle bölgedeki derelerin taşması sonucu Bakırçay Ovası'nda binlerce dönüm ekili arazi sular altında kaldı.

İzmir’in Bergama, Kınık ve Dikili ilçelerinde dün akşamdan bu yana devam eden sağanak yağış nedeniyle bölgedeki derelerin taşması sonucu Bakırçay Ovası’nda binlerce dönüm ekili arazi sular altında kaldı.

Bergama Kestel Sulama Birliği Başkanı Ekrem Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşırı yağışlar nedeniyle Bakırçay Ovası’da buğday ve yonca ekili binlerce dönüm arazinin sular altında kaldığını kaydetti.

Kestel Barajı’nın yüzde 100 dolu olduğu için Caber Deresi’nden baraja gelen suyun üst kapaklar açılarak tahliye edilmek zorunda kalındığını ifade eden Toprak, yağışların devam etmesi ya da suların kısa sürede çekilmemesi halinde büyük ölçüde ürün kaybı oluşacağını ileri sürdü.

Bu arada, sağanak yağış nedeniyle Bakırçay ve Karadere nehirlerinin taşması sonucu Kınık ilçesi ile Bergama’ya bağlı Kadıköy yolu ulaşıma kapandı. Bu bölgede ulaşım Bergama Göçbeyli kara yolundan sağlanıyor.