İzmir’de son 72 yılın en yoğun yağışı

İzmir'de son 24 saatte metrekareye düşen yağış miktarı, kentin 72 yıllık ortalamasının üzerine çıktı. İnciraltı semtindeki bazı mandalina bahçelerini ve iş yerlerini su bastı.

AA muhabirinin, İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, 24 saatte metrekareye 137 kilogram yağış düştü, böylelikle bir gün içinde metrekareye düşen yağış miktarı, bir aylık yağış toplamının üzerinde seyretti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de yaptıkları yazılı açıklamada, şiddetli yağışın etkisini azaltmak için 610 personel ve 300’e yakın araçla çalıştıklarını bildirdi. Ekipleri, kanallar açarak yağışın durduğu anlarda ızgaraları temizledi, suları tahliye çalışması yaptı.

Çalışmalar özellikle yağışların etkili olduğu Seferihisar, Güzelbahçe, Narlıdere, Çamdibi, Mersinli, Çiğli ve Buca bölgelerinde yoğunlaştı. Seferihisar, Narlıdere, Güzelbahçe ve Urla’da derelerin taşması nedeniyle yaşanan sıkıntıya İZSU ekipleri müdahale etti. Seferihisar Barajı’nın taşması da bölgede sıkıntı yarattı.

Derelerde İZSU ekipleri iş makineleriyle menfezleri tıkayan malzemeleri temizledi. Kent merkezinde yoğun sıkıntının yaşanmadığını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, alınan önlemlerle her yağışta sıkıntı yaşayan Fevzipaşa ve Gaziosmanpaşa Bulvarları ile Karşıyaka Yalı Caddesi’nde sorun yaşanmadığını bildirdi.

Poligon ve Bostanlı Deresi’nde taşma olmadığını kaydeden yetkililer, Narlıdere Alionbaşı Deresi’nde taşkın yaşandığını açıkladı.

İnciraltı’nda arazi sahibi olan Hüseyin Üner, dere taşkınları nedeniyle arazilerinin içinden su geçtiğini, bazı mandalina bahçelerini de su bastığını açıkladı.

İnciraltı’nda bakkal işleten Aydoğan Cengiz de iş yerinde su baskını yaşandığını dile getirerek, ”Başka iş yerlerinde daha büyük sıkıntılar yaşandığını biliyoruz” diye konuştu.