İzmir’de suç örgütü çökertildi: 6 gözaltı

İzmir'in Buca ilçesinde, yüksek faizle verdikleri borcu ödeyemeyen kişilerin mal varlıklarına el koydukları, bu kişileri silahla tehdit ederek işkence yaptıkları ileri sürülen suç örgütüne operasyon yapıldı. 6 kişi gözaltına alındı.

İzmir’in Buca ilçesinde, yüksek faizle verdikleri borcu ödeyemeyen kişilerin mal varlıklarına el koydukları, bu kişileri silahla tehdit ederek işkence yaptıkları ileri sürülen suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda, şebekenin elebaşının da aralarında yer aldığı 6 zanlı yakalandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına gelen ihbar üzerine takip başlatan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, bir aylık takibin ardından elebaşılığını M.B’nin yaptığı ileri sürülen suç örgütüne yönelik operasyon düzenledi.

Buca ilçesindeki 2 iş yeri, 10 ev ve 1 çiftlik evine eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda, M.B’nin de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Operasyonda ayrıca, 2 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet gaz tabancası, 4 adet av tüfeği, farklı kişilere ait 43 tapu, 22 senet, 25 kira kontratı ve alacakların tutulduğu defterler ele geçirildi.

Zanlıların, iki iş yerinden tefecilik işini yürüttükleri, borç verilen rakamın çok üzerinde senet imzalattıkları, bu parayı faiziyle birlikte tahsil etmelerine rağmen para istemeyi sürdürdükleri, borçluları çiftlik evine götürerek silahla tehdit ettikleri ve işkence yaptıkları kaydedildi.

Ödeme yapamayanların teminat olarak bıraktıkları tapulara el koyan zanlıların, bu yöntemle çok sayıda iş yeri, konut ve arsayı ele geçirdiği, sadece elebaşı ve yakınlarının üzerine 40’ı aşkın daire ve arsa bulunduğu öne sürüldü.

Suç örgütünün, aldığı borç parayı ödeyemeyen ve daha önce fuhuş yaptığı öğrenilen bir kadını, tehditle fuhşa zorladığı ve kadına fuhuş karşılığı verilen paraya el koyduğu belirtildi.

Buca ilçesinde bir iş adamının söz konusu suç örgütünden borç aldığı ve yüksek faizle geri ödemesine rağmen senedinin verilmediği, tehditle para ödemeye zorlandığı, iş adamının bu nedenle ekonomik sıkıntıya düştüğü ve çeklerini ödeyememesi nedeniyle de cezaevine girdiği öğrenildi.

Zanlılar hakkında 16 kişinin şikayetçi olduğu, şikayetçi sayısının artmasının beklendiği bildirildi.

Sorgularında suçlamaları kabul etmeyen zanlılar, ”silahlı örgüt kurmak, silahla tehdit, tefecilik” suçlamalarıyla İzmir Adliyesi’ne sevk edildi.