İzmir’de vaka sayısında patlama

İzmir'de corona virüs vakası sayısında patlama yaşandı.

Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarından yayılan corona virüs salgını can almaya devam ediyor.

COVID-19’un Omicron varyantının baskın hale geldiği İzmir’de vaka sayısı son 1,5 ayda 8 kat artış gösterdi.

Uzmanlar, kalabalık illerde COVID-19 enfeksiyonunun bulaş zincirini kontrol altına almanın zor olduğu görüşünde.

Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının görüldüğü 11 Mart 2020’de İstanbul’un ardından en fazla vaka İzmir’de tespit edildi.

Sağlık Bakanlığınca her 100 bin kişide COVID-19 vaka sayısının açıklandığı 26 Şubat 2021’de İzmir’deki vaka sayısı 53,42 olarak açıklandı. Türkiye’de artan vaka sayılarına paralel İzmir’de de bu rakam 30 Nisan’da her 100 bin kişide 223’e yükseldi ancak yaz aylarında 41’e kadar geriledi.

İzmir’de vakalar arttı

Son aylarda Omicron varyantının Türkiye’de yaygınlaşmasıyla COVID-19 vakaları İzmir’de de yeniden artışa geçti.

Her 100 bin kişide görülen COVID-19 vaka sayısı 26 Kasım’da 70,65’ten 31 Aralık’ta 323’e, 7 Ocak’ta da 574,85’e yükseldi. Omicron varyantının da etkisiyle İzmir’deki COVID-19 sayısı son 1,5 ayda 8 kat artış gösterdi.

“Enfeksiyonunun bulaş zincirini kontrol altına almak zor”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, kalabalık illerde COVID-19 enfeksiyonunun bulaş zincirini kontrol altına almak ve kırmanın zor olduğunu belirtti.

Omicron varyantının Türkiye’ye girmesiyle İstanbul ve İzmir’deki vaka sayılarının belirgin oranda artışa geçtiğini anlatan Şener, “İzmir’deki artış özellikle 3. doz oranının düşük olmasına bağlanabilir. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu illerde Omicron bulaş zincirinin daha hızlı yayıldığını görüyoruz. İnsanlarda genel olarak şöyle bir rehavet var. ‘2 doz aşımı oldum. Maske ve mesafeye de çok gerek yok.’ gibi düşünüyorlar. Olduğunuz 2 doz aşının kanınızda oluşturduğu antikor artık düştü, hatta kayboldu” diye konuştu.

Prof. Dr. Şener, COVID-19’un varyantlarıyla mücadelede etkili olan tek silahın aşı olduğunu, bu konuda herkesin duyarlılık göstermesi gerektiğini dile getirdi.