İzmir’deki çocukların yüzde 10’u şişman

Sağlıksız ve hızlı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeye başlayan çocukların, şişmanlık (obezite) tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Büyük Çocuk Kliniği Şefi ve Endokrin Metabolizma Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Dizdarer, 18 bin çocuk üzerinde yapılan taramanın sonuçlarına göre, 2 ile 15 yaş arasındaki her 10 çocuktan birinin obez olmasını, toplumun geleceği açısından ciddi bir risk olarak nitelendirdi. “Kilonun boya göre yüzde 20’den daha fazla olması” olarak tanımlanan obezitenin, kızlar için 7 ile 8, erkekler için 9 ile 10 yaşları arasında çok daha riskli sayıldığını kaydeden Dizdarer, bu dönemlerde görülen hastalığın kalıcı olabileceğini belirtti.

Yaşamak için yemek zorunda olan insanın, çağımızda adeta yemek için yaşar hale geldiğini söyleyen Doç. Dr. Ceyhun Dizdarer, hızlı ve atıştırma usulüyle beslenme olarak bilinen fast foodun da en kolay kandırılan kitle olarak çocuklar üzerindeki etkisini giderek artırdığını kaydetti. Dizdarer, “Bu tür yiyecekler asla doğal değil ve gereksiz kalori içeriyor. 10 yaşındaki bir kız çocuğunun günde ihtiyaç duyduğu kalori miktarı 2 binken sadece bir hamburger mönüsünde bin 500 kalori var ve bunlar hiç de ucuz sayılmaz. Daha da önemlisi fast food gıdaların birçoğu kanserojen ve allerjen maddeler içeriyor.” dedi.

Gereksiz kalori içeren gıdalar arasında gazlı içeceklerin de önemli bir yer tuttuğunu hatırlatan Dizdarer, “Bunların içinde katkı maddeleri. Bağımlılık yapıyorlar, kemik sağlığını ve beyin fonksiyonlarını bozuyorlar.” diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu Müdür Başyardımcısı Mehmet Dalgıç ise öğrencileri sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirme çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, “Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın dengeli beslenmesi ve sağlıklı büyümesi hepimizin ortak politikası olmalı.” diye konuştu.

Dalgıç, bu konuda konferanslar düzenlemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.