İzmir’deki yangın binlerce yıllık antik kenti yok etti

Akropolis’teki 3500 kişilik antik tiyatro ve kaya mezarlarında büyük zarar oluştu.

İzmir’in Menderes ilçesinde başlayan yangın, dünyanın üç büyük antik kentinden biri olan Klaros yakınındaki Notion Antik Kenti’ni de içine aldı.

Akropolis’teki 3500 kişilik antik tiyatro ve kaya mezarlarında büyük zarar oluştu. Baradan ve Klaros gibi mavi tur koyları da büyük zarar gördü.

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesinden başlayarak 12 kilometrelik sahil şeridi boyunca ciddi hasar meydana getiren yangın, güzergahındaki insanlığın binlerce yıllık kültür mirasını da yok etti.

Klaros Kazı Başkanı Prof. Nuran Şahin, “Milyonlarca insanın üzerine titrediği, binlerce yıldır korunagelen eserin yanışını, içiniz acıyarak, ağlayarak seyrediyorsunuz” dedi.

Menderes ilçesinde başlayan ve Klaros Kehanet Merkezi yanında bulunan MÖ 2. yüzyıldan kalma Notion Antik Kenti’ni de içine alan yangının, akropolisteki 3500 kişilik antik tiyatro ile kaya mezarlarının bulunduğu kısımda büyük zarar meydana getirdiği belirtildi.

Klaros Kazı Başkanı Ege Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nuran Şahin, yangında Klaros’un zarar gördüğünün belirtildiğini, oysa asıl hasarın Notion Antik Kenti’nde meydana geldiğini söyledi.