İzmir’den Urfa’ya sanat köprüsü kuruldu

İzmirli ressamlar Seba Uğurtan ve Hasan Rastgeldi'nin girişimleri ve Urfalı ressamların katılımıyla açılan "İzmir'den Urfa'ya, Urfa'dan İzmir'e Sanatla Sevgi Seli" isimli resim sergisi, iki şehir arasında dostluk köprüsü kuruyor.

Uğurtan ve Rastgeldi’nin öncülüğünde düzenlenen sergiye Gaziemir Belediyesi de destek veriyor. Sergi fikrinin Su Grubu’nun Urfa’yı ziyareti sırasında geliştiğini belirten Uğurtan, “Geçen yıl kasım ayında, Su Grubu’yla birlikte Urfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın daveti üzerine oraya gittik. 20 ressam, Balıklı Göl’ün çevresinde resim yaptık ve büyük bir ilgiyle karşılandık. Sonrasında böyle bir sergi düzenlemeye karar verdik. Bu sergi, Urfalı ve İzmirli ressamların dostluğa, sevgiye ve kardeşliğe bir çağrısı.” diye konuştu.

Sergide Urfa kültürünün en önemli unsurlarından birisi olan sıra gecesi de yapılacağını belirten Seba Uğurtan, çocukları da düşündüklerini vurgulayarak, “Gaziemir Belediyesi’yle birlikte sergi kapsamında uluslararası bir resim yarışması düzenliyoruz. Yarışmaya Rusya, Bosna Hersek, Romanya, Senegal, Hindistan, Litvanya, Azerbaycan, Bulgaristan ve Türkiye’den 500 çocuk katılacak. Her ülkenin birincisini seçtikten sonra aralarında da birinciyi seçeceğiz. Bu yarışmayı her yıl düzenlemeyi planlıyoruz.” dedi.