İzmir’e 2 yılda 2 bin konut yaptırılıcak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent yenileme projesi kapsamında 2008 yılına kadar 2 bin konut yaptıracaklarını söyledi.

Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, eski devlet bakanı Işılay Saygın, Bornova Kaymakamı Mustafa Dündar, Bornova Emniyet Müdürü Ali Atmaca katıldı.

Bornova ile ilgili projelerini anlatan Başkan Kocaoğlu, “Bornovalıların verdiği desteği yaşamım boyunca unutmayacağım.” dedi.

Kent yenileme projesi kapsamıda 2008 yılına kadar 2 bin konut yapılacağını, iş, ticaret ve turizm merkezi olarak planlanan liman arkası ve Turan bölgesinin de yatırımcıya daha cazip hale getirileceğini, bölgede 3-5 yıl içinde üçüncü İzmir’in kurulacağını söyledi.

Kent yenileme projesinin seçim çalışmalarının simgesi olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, “15 yıl önce ‘kenti yenileyeceğim, çarpık yapıları yıkacağım’ dendiğinde kimse inanmazdı, oy vermezdi. Ama 28 mart yerel seçimlerinin en önemli söylemi kent yenileme oldu. Bu söylem doğrultusunda çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin Buca’daki arazisi üzerine 600-700 konutun çalışmasına başladık. Karşıyaka’da Onur Mahallesi’nde 250-300 civarında Karşıya Belediyesi’nin arsasında, Gürçeşme’de eski ESHOT atölyesinin olduğu yerde 200 civarında toplu konut yapmaya başlıyoruz. Yeni tespit ettiğimiz ESBAŞ’ın karşısındaki gecekondu bölgesinin kent dönüşüm projelerine bu dönem içinde başlayacağız. Raduis projesinde tespit edilen sağlıksız 220 bin konutun önümüzdeki 10 ile 15 yıl içinde yenilenmesi zorunludur. Bununla ilgili hem TOKİ hem de Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla çalışmalara başladık. Bu kent dönüşecek.” diye konuştu.

Bornova’nın kontrolsüz, trafik lambasız bir girişi olmadığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, göreve gelir gelmez bu konuda hemen harekete geçtiklerini ve Hamdi Dalan Kavşağı’yla ilgili 17 milyon YTL’lik kamulaştırma bedelinin mal sahipleri ile mutabık kalınan kısmının ödendiğini, diğer kısmı için de yargının kararını beklediklerini söyledi. Hamdi Dalan Kavşağı’ndan Mustafa Kemal ve Yüzbaşı Hakkı İbrahim caddelerine doğrudan ulaşılabileceğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Böylece hastane ve Osman Kibar kavşakları kullanılmadan Bornova’ya girmek mümkün olabilecek. Bu konudaki planlamada sona yaklaştık. Abdi İpekçi Caddesi’nin çift şerit olarak trafiğe açılması için de ciddi kamulaştırma gerekiyor. Bu kamulaştırma için 15 gün önce ilgililerle mutabık kaldık. Belirli bir yere kadar kamulaştırmasını gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Seçim vaadi olan Homeros Vadisi’nde de çok ciddi aşamalar kaydettiklerini söyleyen başkan Kocaoğlu, “Homeros Vadisi’nde iki tanesi büyük olmak üzere 9 tane gölet yapıyoruz. Gerçekten cennetten bir köşe olacak. Böylece hem Bornova çayı nedeniyle sel felaketlerinin oluşmasını önleyeceğiz hem de İzmir’in en nadide piknik alanını yaratacağız. Mart ayında proje bitecek. Baharla birlikte kullanmaya başlayacağız. Ayrıca Gökdere köyünde de 4 göletten oluşan benzer bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Metro hattı da Kamil Tunca Bulvarı’nın altından otogara ulaşacak. Hastane istasyonunu, EÜ Kampüsü ve Evka 3, oradan da Bornova merkeze ulaştıracağız. Projesini ihale ettik. 1-2 ay içinde toparlayacağız. Ayrıca Bornova’ya toplam 200 dönüm yeni mezarlık alanı kazandıracağız.” dedi.