İzmir’e 2006’da 120 bin turist bekleniyor

İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) girişimleriyle İtalyan Costa Crociere şirketinin iki yıl önce İzmir'e başlattığı kruvaziyer turist seferleri 2006'da da devam edecek.

Bu yıl ise 15 Ocak’ta başlayacak seferlerin yıl boyunca süreceği ve toplam 120 bin turist getirileceği belirtildi.
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yaptığı açıklamada, İzmir’in binlerce yıllık bir liman şehri olmasına rağmen uzun yıllar turizmde denizyolundan faydalanılamadığını hatırlattı. Costa Crociere ile ısrarlı görüşmeleri sonucu İzmir’in yeniden kruvaziyer gemilerinin uğradığı bir liman haline geldiğini ifade eden Demirtaş, 2006 yılına ilişkin seferler için şirketle yapılan görüşmelerin tamamlandığını ve bu yılki ilk seferin “Fortuna” gemisiyle gerçekleştirileceğini kaydetti.
Görüşmeler sonucunda seferlerin, geçen yıldan farklı olarak, iki kat fazla ve bütün yıla yayılmış şekilde düzenleneceğine dikkat çeken Demirtaş, toplam 58 sefer yapılacağını kaydetti. Bu seferlerle geçen yılın en az iki katı olmak üzere 110-120 bin turistin İzmir’e gelmesinin beklendiğini anlatan Demirtaş, “Bu da şehrimiz için son derece sevindirici bir haber. Esnafımıza 2006 müjdesi, hayırlı olsun. Böylece Türkiye kruvaziyer turizminde iki yıl önce ismi dahi olmayan İzmir, 2006 yılında bu alanda yüzde 10 pay almış olacak” dedi.
Kruvaziyer turizminin geliştirilebilmesi için iki yıl önce aldıkları kararla İzmir’e kruvaziyer gemileriyle gelecek turistlerin ödemesi gereken ayakbastı parasının İZTO tarafından üstlenildiğini hatırlatan Ekrem Demirtaş, uygulamaya bu yıl da devam edeceklerini belirtti. Demirtaş, geçen yıl turist başına 2 dolar olmak üzere 116 bin dolar ayakbastı parası ödediklerini, 2006’da bu rakamın 250 bin doları bulacağını ifade etti. Bunun kat kat fazlasının İzmir’e döneceğine inandıklarına işaret eden Demirtaş, “Çok basit bir hesapla her gelen turist 100 dolar harcarsa, İzmir’e bırakacakları para 15 milyon dolardan az olmaz. Yani 20 bin dolar yatırıp bunun 60 katı gelirin İzmir’e kalmasını sağlıyoruz” diye konuştu.