İzmir’in altın çocukları ödüllendirildi

TÜBİTAK tarafından bu yıl düzenlenen 17. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile 14. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatları'na İzmir'den katılarak madalya alan 42 öğrenci ödüllendirildi.

Bornova Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu’nda düzenlenen ödül törenine İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, İl Milli Eğitim Müdürü Rağip Üye katıldı.

Törende konuşan Vali Kıraç, problem çözebilen, bilgiye ulaşabilen ve ulaştığı bilgiyi kullanabilen gençler yetiştirmenin önemine değindi.

Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda elde edilen başarıların, eğitim alanında üretilen çok sayıda projenin ve Bilim Olimpiyatı milli takımlarının yüzde 50’sinin İzmir’deki okulların öğrencilerinden oluşmasının, kentin eğitim alanındaki kalitesini ortaya koyduğunu söyleyen Vali Kıraç, başarıda emeği olan tüm eğitimcileri, öğrencileri ve aileleri kutladı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Rağip Üye de çocuklara gerekli yatırımı yapmayan milletlerin geleceklerinin güvende olmayacağını belirtti.

İzmir’in 42 madalya ile büyük bir başarının altıma imza kaldığını ifade eden Üye, “Yüce Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet hedefine ulaşmanın ve onu geçmenin yolu çok çalışmaktır.” diye konuştu.

Yamanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sebahattin Kasap ise bilim olimpiyatlarının öneminin Türkiye’de yeterince bilinmediğini vurgulayarak, dünyada bu organizasyonlara büyük önem verildiğinin kaydetti. Konuşmaların ardından TÜBİTAK tarafından düzenlenen 17. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile 14. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı’nda altın, gümüş ve bronz madalya kazanan 42 öğrenci, öğretmenleri ve okul müdürleri ödüllendirildi.

Madalya alan öğrencilerden 38’inin Yamanlar Eğitim Kurumları, 3’ünün İzmir Fen Lisesi, birinin de Özel Fatih Koleji’nden olduğu öğrenildi.

Her iki organizasyonda toplam 124 madalya dağıtılırken, İzmir’den katılan öğrenciler madalyaların 42’sini (yüzde 33.8) kazanarak önemli bir başarıya imza attı.