İzmir’in ansiklopedisi olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), şehrin kültür envanteri içinde çok önemli bir yer tutması beklenen İzmir Kent Ansiklopedisi projesini hayata geçiriyor.

İzmir’in 8 bin 500 yıllık tarih ve kültür birikimini bir araya getirerek çağdaş şehirlilik bilinci oluşturma konusunda önemli roller üstlenmesi beklenen ansiklopedi sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel bilançoyu da ortaya çıkaracak.

İzmir için yapılan en kapsamlı çalışma olacak ansiklopedide sanattan spora, sağlıktan şehir mimarisine, kültürden ekonomiye, cadde, bulvar ve meydanlardan tarihi yapılara kadar her türlü bilgi yer alacak. Şehrin kültürüne katkıda bulunmuş yazar, şair ve araştırmacıların biyografileriyle İzmir çalışmış, ilgili eserler vermiş, ulusal ve uluslararası düzeyde temsil etmiş önemli isimler de yaşam öyküleriyle birlikte anılacak.

Yaklaşık üç yılda bitirilmesi öngörülen projeye İzmirli bilimadamları, sanatçılar ve araştırmacılar da büyük destek veriyor. APİKAM’da düzenlenen ilk hazırlık toplantısına Ege Üniversitesi (EÜ) İzmir Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Eren Akçiçek, EÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Arıkan, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Kemal Arı, DEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Daş, Agora kazılarının yürütücüsü Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, araştırmacı ve öğretim görevlisi Şükrü Tül, tarih araştırmacısı ve öğretim görevlisi Aydoğan Demir, Prof. Dr. Salih Özbaran, araştırmacı yazar Prof. Dr. Rauf Beyru, Yaşar Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Şadan Gökovalı ve Doç. Dr. Eftal Sevinçli, araştırmacı yazar Orhan Beşikçi, araştırmacı yazar İlhan Pınar, DEÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emel Kayın, turizmci Alex Baltazzi, araştırmacı yazar Yaşar Ürük, gazeteci yazar Nedim Atilla, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı Haluk Işık, Kültür Müdürü Halim Yazısı ve APİKAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oktay Gökdemir katıldı.

Toplantı sonunda, İzmir’le ilgili söylemi ve araştırması olan yeni isimlerin de eklenmesiyle daha da genişleyecek olan komisyonlar ve çalışma gruplarının, önümüzdeki haftalarda yeniden toplanmasının planlandığı açıklandı.