Izmir’in metro projelerinde hedefler tutturulamadi

IZMIR - Izmir Büyüksehir Belediyesi'nin 2 metro projesinde de hedeflere ulasilamadi.

Bu yüzden kazi çalismalari 2006’dan önce baslayamayacak. Projenin 2007 yili sonu olarak belirlenen bitis tarihi de insaat baslamadan kaybedilen 4 ay yüzünden 2008’e sarkacak. Diger gecikme ise Bornova ile Üçyol arasindaki metro hattinin Üçkuyular’a kadar 5.5 kilometre daha uzatilmasinda ortaya çikti. 22 ayda bitirilmesi planlanan Üçyol-Üçkuyular hattinin da kazi çalismalarinin yavas gitmesi sebebiyle üç ay gecikebilecegi belirtiliyor.

Büyüksehir Belediyesi’nin 3 kilometrelik Karsiyaka tünelleri ve 4 istasyon için açtigi ihalede çikan pürüz, Devlet Demiryollari (TCDD) 3. Bölge Müdürlügü’nün elini kolunu bagladi.

Katilimci firmalardan birinin ihaleye itirazi sebebiyle yasanan gecikme, TCDD’nin planini alt üst etti. Tünel insaati sirasinda trenlerin sehre giris çikisini durdurup yeni bir sefer programi düzenleyecek olan TCDD su anda beklemede.

Aliaga-Menderes hizli tren projesinin hizmete girmesini herkesten çok istedigini belirten Izmir Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu, Üçyol-Üçkuyular arasindaki hattin çalismalarinda meydana gelen gecikmenin telafi edilecegini söyledi.

Aliaga-Menderes projesindeki gecikmeden dolayi ise yapacak bir sey olmadigini belirten Kocaoglu, “Proje kapsamindaki Karsiyaka tünelleri insaati için 14 Eylül’de yapilan ihalenin sonuçlandirilmasinda bir pürüz daha çikti.

4 istasyon yapimini da kapsayan ihalede, evraklari eksik oldugu için kazanamayan bir firmanin Büyüksehir’e yaptigi ve 50 günlük gecikmeye sebep olan itirazi sonuçsuz kaldi. Firma, konuyu Kamu Ihale Kurumu’na (KIK) götürdü. Bu kaçinilmaz. Sonucu bekliyoruz ve elimizden gelen bir sey yok. Bir gün önce yapilmasini ve açilmasini her Izmirli gibi ben de çok istiyorum. Hattâ ben daha fazla istiyorum, çünkü böyle bir projeyi hayata geçirince hem sehir hem biz hem de Izmirliler rahatlayacak.” dedi.

Üçyol-Üçkuyuyar metro hatti çalismalarinin bürokratlar tarafindan çok yakindan takip edildigini ve ortaya çikan gecikmenin büyütülecek bir durum olmadigini vurgulayan Baskan Kocaoglu, açigin daha sonra kapatabilecegini kaydetti.

Ihalenin anahtar teslimi sartiyla verildigini aktaran Kocaoglu, herhangi bir fiyat artisi olmayacagini söyledi.

TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eris de ihaledeki pürüz yüzünden ortaya çikan dört aylik gecikmenin, insaat dönemiyle ilgili planlari alt üst ettigini söyledi. Ihalenin tamamlanmasinin ardindan insaat için belediyeye yer teslimi yapacaklarini belirten Eris, pürüzün kisa sürede çözülmesi ve projenin bir an önce hayata geçirilmesi temennisinde bulundu.

ALIAGA-MENDERES HIZLI TREN PROJESININ MUHTEVASI NE?

Iki bölümden olusacak projede, Aliaga ile Alsancak arasindaki 57 kilometrelik hatta 20 istasyon bulunacak. Bu bölüm, 60 dakikada katedilecek. Alsancak ile Cumaovasi arasindaki 22 kilometrelik hatta ise 10 istasyon olacak. Bu bölüm de 26 dakika sürecek. Toplam 79 kilometrelik hat, hizli trenle 86 dakikada geçilecek.

Fizibileteye göre günlük 550 bin yolcu tasinacak. Projedeki 30 istasyondan 20’sini Izmir Büyüksehir Belediyesi yapacak. Proje tamamlandiginda 400 belediye otobüsünün devre disi kalacagi ve sehiriçi trafiginin rahatlayacagi ileri sürülüyor.

Belediye, insaatlara 200 milyon dolar harcayacak. 24 ayda tamamlanacak projenin isletmesi, TCDD ve belediyenin yüzde 50’ser hisseyle kuracagi sirket tarafindan yapilacak. Hatta çalisacak vagonlar, ortak sirket tarafindan alinacak.