İzmirli bir grup CHP’li kurultay çağrısı yaptı

İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi bir grup, genel kurultay çağrısı yaptı.

İzmir CHP üyeleri imzasıyla bir basın toplantısı düzenleyen grupta eski il yönetim kurulu üyeleri, eski ilçe başkanları, yöneticiler ve partililer bulunuyor. Basın açıklamasını CHP Karşıyaka İlçe eski Başkanı Abdullah Engin, Kemalpaşa İlçe eski Başkanı Ali Zeybek ve Konak İlçe eski Başkanı Ali Yıldırım ve eski sekreter Barış Erel birlikte yaptı.

Ne Mustafa Sarıgül ne de yeni bir parti için biraraya geldiklerini belirten Engin, Genel Başkan Baykal’ın sağ sol ayrımının bittiğinden bahisle eski DP, AP ve hattâ MHP’de siyaset yapmış politikacılara çağrısını üzülerek karşıladıklarını ve kaygıyla izlediklerini açıkladı. Bu çağrının yapılabilmesi ve parti tüzüğünün değiştirilmesi için kurultay gerektiğini anlatan Engin, açıklamada şunları söyledi:

“Biz CHP üyelerinin bu partide olma gerekçemiz, parti tüzüğü ve programıdır. CHP’nin nasıl bir ideolojiye sahip olduğu da tüzük ve programında açıkca belirtilmiştir. Hiçbir genel başkanın, partinin temel yapı taşlarıyla ilgi gelişigüzel açıklama yapma lüksü yoktur. Parti tüzüğünde değşiklik yetkisi de 84. maddede partinin en üst kurulu olan kurultaya verilmiştir. Baykal’ın bu tarihî yanılştan dönmesini temeni ediyoruz.”

Bildiride ayrıca CHP’nin, bu tür suni arayışlar yerine halka güvenmesi gerektiği vurgulandı.