İzmirli nakliyeciler iş bırakma eylemi yaptı

Türkiye Kara Nakliyecileri, Karayolları Taşıma Yönetmeliği'nin 25 Şubat'ta yürürlüğe girecek yeni yönetmeliğini protesto için yurt genelinde nakliye taşımama eylemi yaptı.

Türkiye genelinde nakliye taşıma kararı aldıklarını belirten İzmir Kara Nakliyecileri Sitesi Başkanı Adnan Çetin, “Kesinlikle yasalara karşı değiliz. Ancak 450 bin den fazla kamyoncu 26 Şubat günü işsiz kalacak” dedi

Bugünkü ilk eylemlerinin iş vermeme ve nakilyat yapmama ile başladığını belirten Çetin, şöyle dedi: “Türkiye genelinde yüz binlerce kişi işsiz kalacak. Mesleğimizin ellimizden alınmasına karşıyız. Ayrıca taşımacılığın tekele bırakılmasında istemiyoruz. Hiç bir sestörde 200 milyara varan yetki belgesi ücreti ve 200 milyara varan teminat mektubu taleb edilemez. Biz belge parası adı altında sürekli ve sistemli varlık vergisi de ödemeye karışıyız. Anayasalarla güvence altına alınmış çalışma haklarımızı para ile satırmayız.”

Vatandaş olmanın demokratik haklarını kullandıklarını belirten Nakliyatçı Koçali Al, “Eylemlere haklarımızı alana kadar devam edeceğiz. Bütün sanayici, ihracatçı, ithalaktçı, esnaf ve tüccarımı bu mücadelemize katılmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basın toplantısına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekilleri Bülent Baratalı, Türkan Miçoğulları, Yılmaz Kaya, Erdal Karademir de destek verdi. Yılmaz Kaya, yaptığı konuşmada, meclise verdikleri önergelerin reddedildiğini dile getirerek, kamyoncu esnafına destek verdiklerini kaydetti.