İzmirliler fuarın 75. yaşını bisikletleriyle kutladı

İzmirliler, İzmir Enternasyonal Fuarının bu yıl kapılarını 75. kez açacak olmasını bisikletleriyle şehir turu atarak kutladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Ticaret A.Ş’ ninde (İZFAŞ) desteklediği organizasyonda, 1 Eylül’deki açılış öncesi dikkatlerin fuara çekilmesi hedeflendi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nunda katıldığı etkinlikte iki kişiye çekilişle birer bisiklet hediye edildi. 56 Yaşındaki mühendis Gürcan Yılmaz ile Tariş’ten emekli 53 yaşındaki İsmail Atılgan, kendilerine bisiklet çıktığı için çok mutlu olduklarını belirtti. İzmir Fuarına bu yıl daha fazla yerli ve yabancı firmanın katılmasını beklediklerini ifade eden İsmail Atılgan, geçmiş yıllarda fuarın daha hareketli olduğunu ancak ihtisas fuarı olduktan sonra bu özelliğini kaybettiğini söyledi.

Uluslararası İzmir Fuarının Tarihi Gelişimi şöyle: İzmir Uluslararası Fuarı’nın doğuş düşüncesi, 1923 yılında İzmir’de toplanan Birinci İktisat Kongresi’ne kadar uzanıyor. Kongre’ye yurdun çeşitli yörelerinden katılan çiftçi, sanayici, tüccar ve esnaf grupları mallarını tanıtmak amacıyla bir sergi açmıştı. Bu sergiden esinlenerek, 1927 ve 1928 yıllarında Mithatpaşa Sanat Enstitüsü’nde 9 Eylül sergileri açıldı. 1929 yılında açılan sergi, İzmir Uluslararası Fuarı’nın kuruluşuna da başlangıç oldu. Kültürpark alanının düzenleme çalışmaları, dönemin Belediye Başkanı Dr. Behçet Uz’un olağanüstü çabasıyla 1936 yılında tamamlandı. Bu tarihten itibaren İzmir Uluslararası Fuarı Kültürpark’ta açılmış ve Kültürpark’la Fuar adeta özdeşleşmişti. İzmir Uluslararası Fuarı, 1948 yılında Uluslararası Fuarlar Birliğine (UFI) üye olurken, Türkiye’nin Uluslararası Fuarlar Birliği’ne üye tek genel ticaret fuarı ünvanı almış oldu.