İzmit Belediyesi neden ağaçlara CD takıyor?

İzmit Belediyesi her ağaca 50 CD takıyor.

İzmit’in kargalarla savaşı tüm hızıyla sürüyor. Ağaçlara tüneyen kargaların pisliğine bir türlü çare bulamayan belediye şimdi de ağaçlara CD takarak çözüm bulmayı hedefliyor.

İzmit’te kargaların bölgeyi terk etmesi için şimdiye kadar bir çok yol denendi ancak sonuç alınamadı. Yöntem üzerine yöntem deneyen Saraybahçe belediyesi şimdi de ağaçlara CD asılmasında karar kıldı. Şehir merkezi yürüyüş yolu boyunca bulunan çınar ağaçları kargalarla dolup taşıyor. Kargalar, yürüyüş yolunda gezen vatandaşların ve çevredeki araçları üzerini pisletmeleri nedeniyle yıllardır büyük sorun. Çözüm için geçen yıl Amerika’dan Kargakov isimli cihazlar ithal edildi. Cihazlardan çıkan ses, kargaların yakalandığı sırada çıkarttığı sesi çıkartıyordu. Bu ses de kargaları bölgeden uzaklaştırıyordu. Önceden kargaların pisliğini şikayet eden vatandaşlar, bu defa cihazlardan çıkan sesten rahatsız oldu. Bunun üzerine belediye bu yöntemden de vazgeçti ve yürüyüş yolu yine kargayla doldu. Belediye, bu kez de CD’lerin ışığı kırarak farklı şekillerde yansıtması özelliğinden yararlanmak istiyor.


HER AĞACA 50 CD

Bunun için dün kargaların en çok bulunduğu ağaçlara CD’ler asıldı. Bir ağaca 50 tane CD asan belediye, bu yöntemin tutup tutmayacağını deneyecek. Yöntem tutarsa yol boyunca bulunan 100 civarındaki çınar ağacına 5 bin civarında CD takılacak.