İzmit Körfezi’ne köprü geliyor

Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı 6 yeni otoyol projesinden ilki olan ve körfeze bir köprü yapımını da kapsayan Gebze-İzmir güzergahında yapılacak otoyol projesi için Yüksek Planlama Kurulu'ndan (YPK) onay çıktı.

Ulaştırma Bakanlığı, 6 yeni otoyol projesi üzerinde çalışmaya başlamış ve bu projelerden ilki olan ve Gebze-İzmir Otoyol Projesi olarak tanımlanan “İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi”ni Ocak ayında YPK’ya göndermişti.
Projeye dönük uluslararası ihale için YPK’dan onay çıktı.

421 KİLOMETRE
İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze’den başlayacak ve Körfez’i köprüyle geçerek Orhangazi’ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol Balıkesir’den geçerek İzmir’e kadar uzanacak. Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olarak hesaplanıyor.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ
Proje, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edilecek. Karayolları Genel Müdürlüğü daha önce sadece Göcek tünelinin yapımında bu yöntemi uygulamıştı. Karayolları Genel Müdürlüğünün bu nedenle pek çok ihalesini Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapan Devlet Havameydanları Genel Müdürlüğü (DHMİ) ve Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün (DLH) uyguladığı ihalelerin şartnamelerini incelediği bildirildi.

MARTA KADAR İHALEYE ÇIKILMASI BEKLENİYOR
Bakanlık yetkilileri, ihalede inşa edilecek otoyoldan araç geçişi için garanti verilmesinin ve garanti edilen rakamın altında kalınması durumunda farkın devlet bütçesinden ödenmesinin planlandığını belirtti.

Otoyol projesinde 20 kilometrede 1 park alanı, 50 kilometrede bir akaryakıt istasyonu ve 200 kilometrede bir de motel ya da yatak imkanı bulunan dinlenme tesisi yapılması da yer alıyor. İhaleyi kazanacak firma bu tesisleri kendisi işletebileceği gibi kiraya vererek de gelir elde edebilecek.

Geçiş ücreti ve araç garantisi belli olan otoyol için ihaleye katılacak firmalardan işletme yılı süresi talep edilecek. Bu kapsamda, şartname koşulların yerine getiren ve en kısa süreyi taahhüt eden firma ihaleyi kazanacak.
Mart ayı başına kadar ihale ilanına çıkmayı planlayan Karayolları Genel Müdürlüğü, yıl sonuna kadar ihaleyi tamamlayarak en geç 2009 yılının başında yer teslimi yapmayı hedefliyor.

5 YILDA 6 OTOYOL
Ulaştırma Bakanlığı, 5 yıl içinde 6 yeni otoyol yapımını planlıyor. Öncelikli ve trafik yoğunluğu fazla olan ana arterler dikkate alınarak yapılması hedeflenen yeni otoyollar, bütçe imkanları dışında alternatif finans kaynakları kullanılarak hizmete sokulacak. Otoyolların, ülkenin 3 büyük kenti İstanbul, Ankara ve İzmir’in daha güvenli bir ulaşım ağı ile birbirine bağlaması hedefleniyor.