İZTO Başkanı Demirtaş’tan Bakan Yıldırım’a kongre turizmi teşekkürü

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Ekrem Demirtaş, İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu A.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Ekrem Demirtaş, İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu A.Ş.’ye (İzmir CVB) verdikleri desteğin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri kararı gereğince kesilmesinden sonra yaşanan sıkıntıya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın sahip çıkmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek teşekkür etti.

İzmir CVB’nin yıllar önce anonim şirket statüsünde kurulduğunu belirten Demirtaş, “Bu şirketin amacı kâr etmek değil, kongre turizmini geliştirmek, kentimizin turizmine katkı koymak. 2011 yılında kentimizdeki turizm sektörünün temsilcilerinin talepleriyle İzmir CVB’ye yönetim kurulu başkan olduğumdan bu yana İzmir’de kongre turizmini geliştirmek için var gücümüzle çalıştık. Amacımız, kruvaziyer turizmde olduğu gibi kongre turizminde İzmir’i zirveye taşımak ancak bakanlığımız müfettişleri, geçtiğimiz dönem yönetim kurulu üyelerinden birinin şikayeti üzerine yaptıkları incelemede, İzmir CVB’nin bir anonim şirket olması nedeniyle bu şirkete odamızın bundan sonra destek olamayacağını belirterek, geçmiş iki yılda yapılan harcamaların da meclis onayına sunularak yönetim kurulunun ibra edilmesini istediler. Müfettiş raporu, bağlı olduğumuz Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız tarafından talimat olarak tarafımıza gönderildi ve talimat gereğince ilk olarak bu raporu takip eden ilk meclis toplantımıza konuyu getirip İzmir CVB için yapılan harcamaların ve yönetim kurulunun ibra edilmesi gerekiyordu. Meclisimiz de oybirliğiyle İzmir CVB’ye yapılan harcamaları ve yönetim kurulumuzu ibra etti.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı talimatı gereğince konuyu, raporu takip eden ilk meclis toplantısına getirmeleri gerektiği için Bakan Yıldırım’a aktaramadıklarını belirten Demirtaş, şöyle konuştu: “Bu konuda zaten İzmir Milletvekilimiz ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız olan Binali Yıldırım’dan ve her konuda pratik çözümler getiren, hukukçu olduğu için de sorunumuza çözüm bulacağına inandığımız, bağlı olduğumuz bakanımız Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı’dan destek isteyecektik. Biz Ulaştırma Bakanımız’a her konuda, her zaman ulaşarak sorunlarımıza çözüm buluyoruz. Bu konuda bir yanlış anlama var. Ben konuyu, sesimi duyurmak için gündeme taşımadım. Müfettiş raporu gereği ilk meclis toplantısına getirdim. Basın da toplantımıza katıldığı için kamuoyu da meclis toplantısı nedeniyle bilgi sahibi oldu. Biz daha Sayın Bakanımız’a konuyu aktarmadan, Bakanımız’ın konuya sahip çıkmasından büyük memnuniyet duyduk. Bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum. Bakanımız Binali Yıldırım’ın İzmir’in turizminin geliştirilmesi konusunda ne kadar hassas olduğunu, ne kadar büyük önem verdiğini zaten kruvaziyer turizme verdiği destekten biliyoruz. Kruvaziyer turizmde İzmir’in, Akdeniz’in en önde gelen kentlerinden birisi olmasında Bakan Yıldırım’ın çok büyük destekleri var. Aynı desteği kongre turizmine de vereceğine inanıyoruz. Sayın Bakanımız’ın desteğiyle bu sorunun aşılacağına ve İzmir’i kongre turizminde de zirveye taşıyacağımıza inanıyorum.”