Jandarma 10 bin personeline ‘şiddete dur’ eğitimi verecek

Jandarma, her 5 kadından ikisinin fiziksel şiddete maruz kaldığı Türkiye'de, şiddeti önlemek, şiddet mağduru kadınları korumak, 6284 sayılı 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine' dair kanun en etkili şekilde uygulamak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak için 'şiddete dur' diyecek.

Jandarma, her 5 kadından ikisinin fiziksel şiddete maruz kaldığı Türkiye’de, şiddeti önlemek, şiddet mağduru kadınları korumak, 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine’ dair kanun en etkili şekilde uygulamak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak için ‘şiddete dur’ diyecek. Proje kapsamında sorumluluk bölgesinde Ocak – Ekim 2013 döneminde 20 bin 163 kadına yardım elini uzatan, 4 bin 145 şiddet mağduru kadın için koruma tedbir kararı çıkarttıran jandarma, bu konudaki idari kapasitesini daha da arttıracak.

    ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi’ projesi kapsamında 10 bin erbaş ve er de toplumsal cinsiyet, kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele, şiddetin çeşitleri konularında eğitim alacak. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, komutanlık olarak Türkiye’de cinsiyet eşitliği kadına karşı şiddet ve işkenceye sıfır toleransa büyük önem verdiklerini söyledi.

    Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi’ açılış töreni düzenlendi. Marriot Otel’de düzenlenen törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ve çok sayıda davetli katıldı.

    Jandarma tarafından hazırlanan aile içi şiddet konulu kısa filminin gösterimi ile başlayan programda Proje Lideri Jandarma Kurmay Albay Veli Turan, ‘Jandarma Penceresinden Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ başlıklı bir sunum yaptı. Jandarma Genel Komutanlığı olarak 14’ü kısım amirliği olmak üzere 33 ilde kadına yönelik şiddetle mücadele edecek çeşitli birimler oluşturduğunu belirten Turan, “Bu merkezlerin yanı sıra 48 il de kadına yönelik şiddetle ilgili faaliyetleri asayiş şube müdürlüklerinde görevli personelle yürütmektedir. Kişilerin korkusuzca yaşamlarına devam ettirebilme durumu olan güvenlik özellikle kadınlar için her tarihin her döneminde önde gelen ihtiyaçlardan birisi olmuştur. Kadına yönelik şiddet kadınların güçlenmesinin ve insan haklarından eşit olarak yararlanmasının önünde bir engeldir. Proje kapsamında belirlenen 30 pilot ilde kadına yönelik şiddetin önlenmesi yönelik diğer kurumlarında katkılarıyla bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirilecek. Şiddet maruz kalan kadınların jandarmaya başvurmaları teşvik edilecek. Nihai hedefimiz cinsiyet eşikliği temelinde insan haklarına duyulan saygının arttırılması ve özellikle kadına yönelik aile şiddetin azaltılmasıdır.” şeklinde konuştu.

    “JANDARMA ŞİDDET VE İŞKENCEYE SIFIR TOLERANSA BÜYÜK ÖNEM VERMEKTE”

    Şiddetin sağlıklı bir toplum oluşmasındaki en önemli engellerden biri olduğunu belirten Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, “Komutanlığımız Türkiye’de cinsiyet eşitliği kadına karşı şiddet ve işkenceye sıfır toleransa büyük önem vermektedir. En değer verdiğimiz kızlarımız doğar hayatın zorlukların içinde onları her türlü kötülükten koruyarak özenle büyütürüz. İmkanlarımız ölçüsünde en iyi okullarda okumalarını sağlamayı çalışırız. Gözümüz gibi baktığımız kızlarımız okullarını bitirip mezun olur meslek sahibi olarak toplum gelişimine katkı da bulunurlar. Bizim için evlendikleri gün en mutlu günlerimizden biridir. Sonra onlar birer anne olurlar yıllarca üzerine titrediğimiz özenle büyüttüğümüz en sevdiğimiz varlıklarımız kızlarımız kadınlarımız daha sonra şiddete maruz kalır. Bu kabul edilemez bir suçtur. Kadınlarımız çaresiz değildir. Jandarma bu suçun karşısındadır.” diye konuştu.

    İnsanların hoşgörü, sevgi ve muhabbeti haklar kadar sorumluluğu bilmesi ve özümsemesi gerektiğini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Hayatın çok daha yaşanabilir çok daha güzel olduğun illa birbirine şiddet uygulamadan birbirine zulmetmeden mutluluğu çoğaltarak, bunu yapabileceğimizi anlamamız, anlatmamız, yaşamamız ve yaşatmamız gerekiyor. Bu zihinsel dönüşümde tamda bu projeye ihtiyacımız var. Kurumsal kapasiteyi arttırmak ve bunu bir eğitim seferberliğine dönüştürmek ve bunun sonunda toplumdaki zihinsel dönüşümün sağlamak.” ifadelerini kullandı.

    Konuşmasının başında dün vefat eden Nejat Uygur ve Aytunç Altındal’a rahmet dileyerek başlayan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “İkisinde bu ülkeye önemli hizmetler vermiş önemli şahsiyetlerdi. Allah rahmet eylesin. Aytunç Bey araştırmaları ve önemli tespitleri ile her zaman farklı ufuklar açan uluslararası alanda da tanınmış dikkat çeken bir değerimizdi. Rahmetli Nejat Uygur ağabeyde yıllarca bize tebessüm ettiren hepimizin anılarında yeri olan ve her zaman anılarımızda yaşayacak çok önemli bir duayendi. Rahmetli Nejat Bey’i hatırlayınca aklıma bir anekdot geldi. Sayın Başbakanımız Nejat beyi hastanede ziyaret etmek istemişti. Ama o günün koşullarında kendisi ile hasta ziyaretine giden eşi Emine hanım hastaneye girememişti. Nejat beyin eşi ile yakındaki bir pastanede görüşmüştü. O günün Türkiye’sinden bugünün Türkiye’sine çok şey değişti. Ama önemli olan tabuların yıkılıyor olması önemli olan birbirimizi olduğumuz gibi kabul edip birlikte çok önemli projelere beraber imza atabilmemiz.” dedi.

    “KADINA ŞİDDET ERKEKLİK DEĞİL ÜRKEKLİKTİR”

    Bu topraklarda 1843 yılından bu yana tıp fakültelerinde okuyan kadınların olduğunu belirten Bağış, “Bugün üyesi olmaya çalıştığımız Avrupa Birliği ülkelerinin birçoğundan önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermişiz. Gerçekten bu konuda farklı bir noktadayız. Ama bugün bu proje ile kadına karşı şiddette jandarmamızın da devletimizin de çok farklı bir rolünün olduğunun altını çiziyoruz.kadına şiddetin karşısında artık jandarmamız siper bakanlıklarımızı ve Avrupa Birliği de kalkan olacak.” diye konuştu.

    Kadına şiddetin yasalarla değil ancak kafalarda bitebileceğine değinen Bağış, “Bir erkek kaba kuvvetine güvenerek bir kadına şiddet uyguluyorsa bu kahramanlık değil korkaklıktır. Erkekliğin haysiyeti kadına indirilen ilk tokatla birlikte sıfıra iner. Zira kadına şiddet erkeklik değil, ürkekliktir. Bunun altını her vesileyle çiziyoruz.” dedi.

    Konuşmasının başında dün hayatını kaybeden Aytunç Altındal ve Nejat Uygur’a başsağlığı dileyen İçişleri Bakanı Muammer Güler ise “Sanat camiamıza ve bilim dünyamıza baş sağlığı dileklerimi buradan iletiyorum.” şeklinde konuştu. Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi’nin Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yürütülmesinin büyük önem arz ettiğini belirten Güler, “Proje kapsamında sahada olan jandarma personeline yeni mevzuat çerçevesinde kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik sorumlulukları ve şiddete uğramış kadınların başvuruda izleyecekleri süreci içeren çok kapsamlı eğitimler verilecek. Proje içerisinde örnek uygulamaların izlenmesi ile kolluk personelinin farkındalık düzeyi arttırılacak ve kadına şiddetle daha etkin mücadele yapılması sağlanacak.” şeklinde konuştu.

    BU YILIN İLK 10 AYINDA 4 BİN 145 KADIN İÇİN KORUMA TEDBİRİ ÇIKARILDI

    Jandarma Genel Komutanlığı, kadına yönelik aile içi şiddetle mücadelede bugüne kadar attığı pek çok öncü adıma bir yenisini daha ekleyerek, ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi’ projesini hayata geçiriyor. Ocak – Ekim 2013 döneminde 20 bin 163 kadına yardım elini uzatan, 4 bin 145 şiddet mağduru kadın için koruma tedbir kararı çıkarttıran Jandarma, bu konudaki idari kapasitesini daha da arttırmak, kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumlar arası işbirliğini kuvvetlendirmek, kendi içinde eğitim verecek eğitmenleri yetiştirmek için iki yıllık yoğun bir programa başlıyor. ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi’ projesi kapsamında 10 bin erbaş ve er de toplumsal cinsiyet, kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele, şiddetin çeşitleri konularında eğitim alacak.
T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin sözleşme makamı olduğu ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi’nin toplam bütçesi 2 Milyon 915 bin Avro. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen proje, Ecorys Danışmanlık ve Mühendislik Ltd. Şti liderliğindeki Konsorsiyumun teknik desteği ile Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yürütülüyor.