Jandarma bölgesinde 2 yılda 171 kadın şiddetten hayatını kaybetti

Jandarma sorumluluk bölgesinde son 2 yılda kadına yönelik şiddet olaylarında 171 kadın hayatını kaybetti.

Jandarma sorumluluk bölgesinde son 2 yılda kadına yönelik şiddet olaylarında 171 kadın hayatını kaybetti.

Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube Müdürü Jandarma Binbaşı Songül Yakut’un şiddet olaylarında 2012 yılında 25 bin kadının mağdur olduğunu ve 76’sının hayatını kaybettiğini, 2013 yılında da 28 bin kadın mağdur olduğunu ve 95 kadının hayatını kaybettiğini söyledi. Yakut, 2012 yılında 5 bin 500 ve 2013 yılında ise 4 bin 500 kadın için koruyucu ve önleyici tedbir kararı alındığını söyledi.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi’ açılış töreni düzenlendi. Marriot Otel’de düzenlenen törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ve birçok davetli katıldı.

Programın ardından Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube Müdürü Jandarma Binbaşı Songül Yakut ve Ordu’nun Mesudiye ilçesi Çavdar Karakolunda görev yapan Türkiye’nin tek kadın karakol komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de jandarma sorumluluk bölgesinde 2012 yılında 25 bin kadının mağdur olduğunu ve 76’sının hayatını kaybettiğini belirten Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube Müdürü Jandarma Binbaşı Songül Yakut, “2013 yılında da 28 bin kadın mağdur olmuş ve 95 kadınımız hayatını kaybetti. 2012 yılında 5 bin 500 koruyucu ve önleyici tedbir kararı vardır. Yine 2013 yılında ise 4 bin 500 koruyucu ve önleyici tedbir kararı aldık. Hiçbir kanunda verilmeyen yetki verilmiştir kolluğa. Bizler gecikmesinde sakınca bulunan hallerde şiddet mağduru kadınlarıma yönelik olarak koruyucu ve önleyici tedbir kararı alabiliyoruz. Bu yıl alınan 4 bin 500 koruyucu ve önleyici tedbir kararının yaklaşık bin 870’ini yaklaşık yüzde 40’ı jandarma tarafından verildi. Polis ve jandarma bu kararı alabiliyor.” diye konuştu.

Bir gazetecinin, “Şiddete uğrayan kadınlara bir çağrınız olacak mı?” sorusuna Yakut, “Şiddete uğrayan kadınlar kesinlikle kolluğa başvurmalı. Biz eğitimlerimizde, bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerimizde bu konu üzerine çok duruyoruz. Jandarma olarak Türkiye’nin her yerinde yanlarındayız. Bize sığınabilirler. 156 jandarmayı mutlaka arasınlar. Bu konudaki işlemler karakollar ve ilçe jandarma aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Kendileri yönlendiriliyor. Kadınlarımızın bilinçlendirilmesi için toplum destekli güvenlik hizmeti kapsamında gereken eğitimi veriyoruz. Nerelere başvuracakları konusundan sık sık bilgilendirme yapıyoruz kadınlarımıza.” diye cevap verdi.

Gazetecilerin “Kadın karakol komutanı olmanın zorlukları neler?” sorusuna Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar, “Kadın olarak değil zaten karakol komutanlığı zor ve emek isteyen bir görev.” diye cevapladı.