‘Jandarmanın alanını genişleten AK Parti’dir!’

İçişleri eski Bakanı Meral Akşener, iktidarın 8 ay önce jandarmanın görev alanını genişleten ve jandarma istihbarat teşkilatının kurulmasını öngören bir kanun çıkardığını söyledi.

Jandarmanın bazı illerde, polis sorumluluk bölgesinde valilerin izniyle operasyon, arama, kontrol ve baskın yetkisi alması ile ilgili açıklama yapan eski İçişleri Bakanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Meral Akşener, bu işe iktidarın zemin hazırladığını savundu. Akşener, iktidarın yarın kurumlar arasında çatışmaya yol açabilecek yanlışlıkların önüne geçmesi gerektiğini söyledi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Meral Akşener, Sakarya’nın Geyve ilçesinde düzenlenen partisinin ilçe kongresine katıldı. Burada basın mensuplarının Jandarmanın bazı illerde, polis sorumluluk bölgesinde valilerin izniyle operasyon, arama, kontrol ve baskın yetkisi alması ile ilgili soruları cevaplayan Akşener, iktidarın 8 ay önce jandarmanın görev alanını genişleten ve jandarma istihbarat teşkilatının kurulmasını öngören bir kanun çıkardığını söyledi. Meclisten çıkan karar üzerine jandarmanın istihbarat teşkilatının kurulduğunu kaydeden Akşener, “Şehirlerde mücavir alanlarda jandarma, meskun mahallerde polis görev yapıyor. Geçmişte mücavir olarak tanımlanan alanlar şimdilerde meskun mahal alanlarına dönmüştür. Meskun mahal tanımı değişmediği için bu bölgeler halen jandarmanın sorumluluğu altındadır. Bu çerçevede yine valiler üzerinden valiliklerin bünyesinde mücavir olarak kabul edilen alanlarda jandarma kendisine yapılan yeni görev tanımıyla bilgi edinme ve sorgulama yapıyor. Bunun hukuki olup olmadığına kanunu çıkaran hükümet bakacaktır. Gayri yasal bir durum varsa bu millet AK Parti iktidarına 369’luk bir sandalye gücü verdi. Bunun gereğini hükümet yapacak.” dedi.

Bir valinin İçişler Bakanı’na sormadan bir kağıdı bile imzalayamayacağını anlatan Akşener, bu noktada iktidara önemli görevler düştüğünü belirtti. Yarın kurumlar arasında çatışmaya yol açabilecek yanlışlıkların önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Akşener, uygulamada bir yanlışlık varsa iktidarın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi. İçişler Bakanı olduğu dönemde batı çalışma grubu adıyla anılan bir grup olduğunu açıklayan Akşener, grubun gayri yasal olduğuna kanaat getirdiği için sorumluluk alarak grubu deşifre ettiğini söyledi. Grubu deşifre ettiği için o dönemde bazı sıkıntılarla karşılaştığını dile getiren Akşener, valilerin bile fişlendiği bir sistemi ortadan kaldırdığını söyledi. Akşener, “Her şey ilginç ki her şeyin günlük gülistanlık olduğu bir dönemde, tek başına iktidarın bulunduğu dönemde tekrar fişleme olayları yaşanıyor. İktidara buna göre bakmak gerekiyor. İktidarsanız gereğini yapacaksanız. Önce meskun mahale dönmüş yerleri meskun mahal tanımı içine sokacaksınız. Jandarmanın bu tür faaliyetlerinden rahatsızsanız jandarmanın alanını genişleten bu kanunu çıkarmayacaksınız. Burada iktidarın zaafiyeti var. Başbakan buldozere binipte başörtüsü sorununu çözmeye gideceğine buldozerin üzerinden inip meclise gidecek. Başörtüsü ile ilgili yasal düzenlemeyi yapacak. Ardından da bu fişlemelere son verecek. Vatandaş ondan bunu bekliyor.” diye konuştu.