Jandarmanın köpek timi suçlulara göz açtırmıyor

Bursa İl Jandarma Komutanlığı arama kurtarma timinin vazgeçilmez köpekleri, afet ve asayiş olaylarında insanların imdadına yetişiyor.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı arama kurtarma timinin vazgeçilmez köpekleri, afet ve asayiş olaylarında insanların imdadına yetişiyor. Yetenekleri ile göz kamaştıran köpekler suçluların kabusu olurken, aynı zamanda yaşanabilecek terör olaylarında da hayat kurtarıyor.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı arama kurtarma timlerinin en önemli yardımcıları olan yetenekli köpekler, yaptıkları hareketlerle tam not aldı. Aldıkları görevleri tam yerine getiren akıllı köpekler, birçok asayiş olayında suçluların üzerine kabus gibi çökerken, afet olaylarında da başarılı çalışmalara imza attı.

Arama kurtarma, bomba arama, narkotik, yangın tespit, devriye ve iz takip köpekleri, alanlarında jandarmanın en yakın dostlarından biri.
Temel ve ileri itaat eğitimlerinin ardından branş eğitimleri de alan köpekler, daha sonra görev bölgelerine gönderilip en karmaşık olayları aydınlatıyor. Arama kurtarma çalışmalarında ‘Akfen’, yangın tespit çalışmalarında ‘Hırçın’, devriye görevinde ‘Çevik’ ve iz takip olaylarında ‘Hızar’ isimli köpekler görev alıyor. Ayrıca, bomba imha köpeklerinden ‘Vahşet’ ve ‘Çomak’ ise özellikle sınır bölgesinde görev alıyor.

Ayrıca, jandarma köpek unsurlarından ‘Varis’ isimli köpek, özellikle narkotik olaylarda göz açtırmıyor. Varis, bugüne kadar yüzlerce kiloluk uyuşturucu ve esrarı, koklama yeteneği ile bulup bir çok masum canı kurtarmış oldu.

TERÖRİSTLERİN OYUNLARINI BOZDULAR

Diğer yandan, bomba imha konusunda eğitilen jandarma köpeklerinden olan ‘Vahşet’ ve ‘Çomak’ ise özellikle terörün en yoğun dönemlerinde sınır bölgesinde görev yapmış, özellikle Hakkari ve Şırnak civarında bomba ve mayın bulma görevlerinde de başarılı çalışmalara imza atmış.

Nevşehir’de C4, TNT, Karabarut ve A4 gibi çeşitli gübrelerle üretilen 13 maddelik patlayıcı branş konusunda eğitim alan 2 köpek, özellikle sınır bölgelerinde bomba imha çalışmalarında bulunmuş. Teröristlerin kurduğu birçok tuzağı önceden tespit ederek hayat kurtaran kahraman köpekler, şimdi ise Bursa’daki görev yerlerinde faaliyetlere katılıyor.

9 yaşına kadar tehlikeli ve önemli görevlerde kullanılan jandarma köpekleri, bu yaştan sonra ise emekliye ayrılarak jandarma tarafından ölünceye kadar bakılıyor. Bursa’da, özellikle arama ve kurtarma görevlerinde bulunan ‘Varis’ ve ‘Acil’ isimli narkotik köpekleri ise uyuşturucu kaçakçılarına göz açtırmıyor.