Jeotermal enerjiden Türkiye faydalanamıyor

Jeotermal enerji kuşağında bulunan Türkiye'nin bu kaynaktan yeterince faydalanamadığı bildirildi.

Jeotermal Vakfı Başkanı Mehmet Ali Doğan, Türkiye’nin dünyada 7. Avrupa’da ise üçüncü sırada olmasına karşılık jeotermal enerjiyi yeterince değerlendiremediğini söyledi.

Vakıf Başkanı Doğan, Osmaniye’de yapılan toplantıda jeotermal enerji ile ilgili bilgiler verdi. Jeotermal enerjinin Türkiye’deki durumunun içler acısı olduğunu ileri süren Jeotermal Vakfı Başkanı Mehmet Ali Doğan, “Ülkemiz ne yazık ki bu enerji kuşağında yer almasına karşılık bundan yeterince faydalanamıyor. 12 ay gelir getiren bir kaynak ancak biz değerlendiremiyoruz.” dedi.

Doğan, dünyada termal turizmden ABD’nin 5.5 milyar dolar, Avrupa 3.5 milyar dolar, Çek Cumhuriyeti’nin 1 milyar dolar kazandığını fakat Türkiye’de bu kaynağın tam olarak kullanılmadığı için sadece 20 milyon dolar gelir elde edildiğini dile getirdi. Doğan, “Jeotermal enerjiden daha çok faydalanmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı 20 ili termal turizm bölgesi ilan etti. Osmaniye de bu illerin içinde bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu illere elektrik ve alt yapı alanında yardımda bulunuyor.” diye konuştu.

Vakıf Başkanı Mehmet Ali Doğan, enerji kaynağı olarak jeotermal enerjinin ömrünün diğer enerji kaynaklarına göre sonsuz olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Jeotermal enerji birçok kullanılıyor. Ama en önemlisi sağlık açısından yararıdır. Özellikle romatizma, deri hastalıkları, sinirsel hastalıklar, mide ve bağırsak hastalıkları, beslenme bozuklukları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları ve kadın hastalıklarının tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir.” şeklinde konuştu.

Jeotermal enerji hakkında bilgi verilen toplantıya Vali Zübeyir Kemelek, Düziçi Kaymakamı Ahmet Yurtseven ve il genel meclis üyeleri katıldı.