Jeotermal sevinci…

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre Belediyesi tarafından yaklaşık 2.5 yıldan bu yana sürdürülen jeotermal su ile ev ve işyerlerinin ısıtılması çalışmalarının birinci etabı tamamlandı.

Sırasıyla 80, 97, 120, 126 ve 196 metre derinliğinde 57, 58, 54, 59 ve şu an 64 derecede su bulunduğunu bildiren Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, iki kuyunun şu an ihtiyacı karşıladığını bildirdi.

Proje tamamlandığında 2 bin haneli Güre’nin bu enerji ile tamamının ısıtmayı hedeflediklerini bildiren Saka, kuyuların çektiği suyun tekrar 45 derece olarak yeraltına geri gönderdiğini söyledi.

Merkezi kent ısıtma sisteminde arıtılmış ve ilaçlanmış su kullanıldığını belirten Saka, “Projenin ihale bedeli 3 milyon 169 bin dolar. Tamamen devlet desteksiz. Şu anda 1 yıl içinde projeyi tamamlayarak beldemizin tümünü ısıtmayı hedefliyoruz. Bununla beraber yeraltından ısı merkezi aracılığıyla aldığımız sıcak suyun ısısını alarak turistik tesislere de veriyoruz. Hayata geçirdiğimiz projemiz 14 bin yatağa hizmet verebilecek kapasitede. 2.5 yıllık çalışmaların içinde bunun 1.5 yılı sonucunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan teşvik belgesi de aldık” diye konuştu.