JİTEM’in kurduğu ‘Bıçak Timi’ hala devrede

JİTEM'in 1990 yılında kurduğu bilinen Bıçak Timi'nin hala faaliyette olduğu öğrenildi.

12 faili meçhulle suçlanan Bıçak Timi’yle ilgili savcılıkça hazırlanan fezlekede, “Bıçak Timi halen faaliyette. 2011 yılında Tim lideri emekli Albay Uğur’un seçim kampanyasını yürüttü” denildi.

Faili meçhul cinayetlerle karanlık bir döneme imza atan JİTEM’in 1990’lı yıllarda Kızıltepe’de kurduğu Bıçak Timi’nin hala faaliyette olduğu belirtildi. Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bıçak Timi’ne yönelik hazırlanan fezlekede, Bıçak Timi’nin Ergenekon hükümlüsü emekli Albay Hasan Atilla Uğur’un 2011 genel seçimlerindeki seçim kampanyasını yürüttüğü ortaya çıktı. Uğur, darbe davası sanıklarının bağımsız olarak seçime girdikleri “Cumhuriyet Güçbirliği” çatısı altında bağımsız milletvekili adayı olmuştu. 

Uğur’un timi hala hayatta

JİTEM’in 1990’lı yıllardaki faili meçhul cinayetlerine yönelik Kızıltepe Cumhuriyet Savcısı Ahmet Aslan tarafından 3 Temmuz 2013 tarihinde hazırlanan Fezleke’de ilginç bilgiler yer aldı. Fezlekede Ergenekon terör örgütü davasında 29 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve onun emri altındaki Bıçak Timi’nin işlediği iddia edilen faili meçhul cinayetler anlatılıyor. Aradan geçen bunca zamana rağmen Bıçak Timi’nin varlığının bugün de devam ettiğine dair bilgilerin yer aldığı Fezleke’de yine Ergenekon davasında 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Özlem Usta’da ele geçen bir belgeye dikkat çekiliyor.

Aydınlık belgeleri ele verdi

Aydınlık dergisi çalışanı Usta’nın iş yerindeki aramada Samsung marka HDD içerisindeki “Mardin’den Kumluca’ya Cumhuriyet Hattı” adlı belge ele geçirildi. Fezlekede ele geçen belgedeki “…Cumhuriyet Güçbirliği Antalya Bağımsız Adayı Hasan Atilla Uğur’un 14. seçim bürosu Kumluca’da açıldı. Eşi Pakize Uğur ve 94-85 yıllarında binbaşı iken korucubaşı olarak görev yapan Abdurrahman Kurğa’nın açılışını yaptığı büronun sorumluluğunu da Kurğa üstlendi. Abdurrahman Kurğa Mardin Kızıltepeli Arbanya Aşireti Lideri Musa Kurğa’nın oğlu. ‘Seçime kadar buradayım’ diyor… Hasan Atilla Uğur’la tanışmalarından bugüne uzanan bağ, 1993’te hain bir saldırının hemen ardından kurulmuş…” şeklinde ibarelere dikkat çekildi. Cumhuriyet Savcısı Aslan, yine aynı HDD içerisindeki “Antalya Yazı” adlı DOC uzantılı belgede “…Abdurrahman Kurğa: Ben Mardin Kızıltepe’de 94-95 yıllarında Hasan Atilla Uğur albayımla görev yaptım…. Ölünceye kadar da arkasındayım. Silivri Cezaevinden de çıkaracağız kimsenin şüphesi olmasın…” şeklinde ibarelerin de yer aldığının altını da çizdi.

BIÇAK TİMİ NEDİR?

1990’lı yıllarda özellikle Mardin’in Kızıltepe ilçesinde birçok faili meçhul cinayetin işleyen jandarma personeli, köy korucuları ve bazı siyasi parti temsilcilerinden oluşan kişilere Bıçak Timi adı veriliyor. Timin, dönemin Kızıltepe Jandarma İlçe Komutanı Ergenekon hükümlüsü emekli Albay Hasan Atilla Uğur’dan emir aldıkları ileri sürüldü. İddiaya göre Kızıltepe ile çevresinde gerçekleştirilen ve faili meçhul kalan 12 cinayet tim mensubu 8 sanık tarafından işlendi. Eylem yöntemi olarak genellikle “bıçaklamayı” seçtikleri için “Bıçak Timi” olarak anıldı.

BÜNYAMİN DEMİRKAN