JMO Şube Başkanı Tatar: Türkiye deprem tehdidi altında

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, Düzce depreminin ardından 14 yıl geçmesine rağmen 'yapı güvenliğinin' hala denetim dışı olduğunu söyledi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, Düzce depreminin ardından 14 yıl geçmesine rağmen ‘yapı güvenliğinin’ hala denetim dışı olduğunu söyledi. Tatar, Türkiye’nin büyük bir deprem tehdidi altında bulunduğunu kaydetti.

Mehmet Tatar, 12 Kasım 1999’da Düzce’de meydana gelen ve 782 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 678 kişinin yaralandığı,15 bin civarında konut ve işyerinin ağır hasar gördüğü 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından 14 yıl geçtiğini hatırlattı.

Yaşanan bunca şeye rağmen hala ders alınmadığını vurgulayan Tatar, “Güncellenen fay haritasına göre büyüklüğü 5.5 ve üzeri deprem üretebilecek 485 diri fay veya fay segmenti olduğunu biliyor olmamız; neredeyse tüm ülke coğrafyasının ne derecede büyük bir deprem tehdidi altında olduğu gerçeğini çok açık olarak ortaya koymaktadır. Bizler, depremleri engellemenin mümkün olmadığını, ancak insan eliyle afete dönüşen deprem zararlarını azaltmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Ülkemizde meydana gelen depremler ve bugüne kadar yapılan tüm araştırmalar, afet zararlarının önemli ölçüde denetimsizlikten kaynaklandığını ve doğa olaylarının afete dönüşmesinin en önemli nedenlerinden birinin de yapı denetim sistemi olduğunu göstermektedir.” dedi.