Juventus’ta hayal kırıklığı!

İtalya'nın en ünlü kulüplerinden FC Juventus, son iki yılda yaklaşık 1 milyon 400 bin taraftar kaybetti.

Stage Up ve Ipsos tarafından, İtalya?nın en önemli haftalık spor dergilerinden Guerin Sportivo için yapılan araştırma, FC Juventus’un taraftar kaybetmesinde, Siyah-beyazlı kulübün futbol skandallarına karışması ve aldığı ceza nedeniyle 2006-2007 sezonunda Serie B’de top koşturmak zorunda kalması belirleyici bir rol oynadığını ortaya koydu.

Araştırmanın ayrıntıları, Guerin Sportivo dergisinin yarın piyasaya çıkacak yeni sayısında yayımlanacak. Dergi yetkilileri, araştırma sonuçlarının bir bölümüne ilişkin bugün kısa bir açıklama yapmakla yetindiler.

Açıklamaya göre FC Juventus’un 2004-2005 sezonunda 8 milyon 420 bin olan taraftar sayısı, son 2 sezonda yaklaşık yüzde 17’lik bir azalmaya maruz kaldı.

Buna göre FC Juventus’un 2006-2007 sezon sonu itibarıyla taraftar sayısı, 7 milyon 20 bine indi.

Aynı dönem itibarıyla AC Milan’ın taraftar sayısında yüzde 33’lük, FC İnter’de ise yüzde 14’lük bir artış yaşandı.

AC Milan artış yüzdesindeki fazlalık nedeniyle, taraftar sayısı itibarıyla FC İnter’i geride bıraktı. Bu gelişmeler sonucunda AC Milan’ın taraftar sayısının 4 milyon 830 bin, FC İnter’in ise 4 milyon 320 bin olduğu kaydedildi.

Araştırmaya göre Serie A’da, son iki sezonda ACF Fiorentina ve US Palermo taraftar sayısını arttıran, Cagliari, AS Roma ve SS Lazio ise taraftar sayısında düşüş yaşayan takımlar arasında yer aldılar.