K. Amerika’da ağaçlar çiçek açtı

Kuzey Amerika'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığından ötürü, ABD'nin New York kentinde ağaçlar çiçek açtı.

Kanada’nın Ontario bölgesinde de kayak merkezleri tarihinde ilk kez kapandı. New York ve başkent Washington civarında vişne ağaçları çiçek açarken, hava sıcaklığının bugün 20 derecenin üzerine çıkması ve rekor kırması bekleniyor.

Hava sıcaklığının 28 günden bu yana mevsim normallerinin üzerinde gittiği New York’un kış sporları merkezi Catskills ve civarında kayak merkezleri de yeterli kar ve müşteri olmamasından ötürü kapanmak zorunda kaldı.

Hava tahmincileri, bölgede sıcaklıkların ancak Salı günü biraz düşmesini beklerken, kış sporları merkezleri ekonomik kayıplarının çok fazla olduğu ve bu kışı kaybettikleri belirtiliyor.

Anormal hava sıcaklıklarından nasibini alan Kanada’nın Ontario bölgesinin en büyük kayak merkezi Blue Mountain da 65 yıllık tarihinde, ilk kez kapılarını müşterilerine kapatmak zorunda kaldı. Dev kış sporları merkezi, bin 300 çalışanını da işten çıkardı. Toronto kentinde 11 derece civarında seyreden hava sıcaklığı nedeniyle bölgede, son 167 yılın en ılık Ocak ayı yaşanıyor.