K. Irak Türkiye’nin hasmı olamaz!

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Kuzey Irak'ın Türkiye'nin gücü altında, Türkiye'nin bölgeyi tanzim etme imkanı altında olan bir alan olduğunu belirtti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) meclis toplantısına katılmak üzere Bursa’ya gelen Ağar, dinlenmek için konakladığı otelde gazetecilerin Kuzey Irak’a ilişkin sorularını cevaplandırdı. Türkiye’nin, AK Parti hükümeti döneminde bölgede insiyatif kullanan, tanzim eden belirleme gücünden uzaklaştığını iddia eden Ağar şunları söyledi:

“Herşeye rağmen, Türkiye’nin bu bölgedeki varlığı, gücü ve gelecekte ortaya koyacağı forsu, bu meseleleri aşmaya yeterli kapasitesi olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Bu sorunu, Türkiye’nin gücü aşacaktır. Kuzey Irak, Türkiye’nin hasmı olamaz. Kuzey Irak, Türkiye’nin gücü altında, Türkiye’nin bölgeyi tanzim etme imkanı altında olan bir alandır. Baştan beri koordinatörlük meselesine karşıyım. Türkiye, kendisine ait meseleleri, başka unsurlar aracılığıyla çözemez, çözmez. Tarih boyunca bu yola başvurduğunda, her seferinde zararlı çıkmıştır. Burada ortaya çıkacak olan tablo, bu gücü var edecek ve ortaya koyacak bir siyasi irade yoksulluğudur, yoksunluğudur. Sıkıntı oradadır yoksa Türkiye, hiç kimseye ihtiyacı olmadan bu meseleyi çözer. Buna iyi niyetle, başka tür yardım etmek isteyen varsa eder. Ancak Türkiye, üçlü koordinatörlük müessesiyle, kendine ait meseleyi başkalarına havale edemez. Bu, Türkiye’nin gücüne zaafiyet getirir.”