K. Kore: “İran ile nükleer işbirliğimiz yok”

ABD'nin şer güç olarak nitelediği Kuzey Kore, nükleer faaliyetler konusunda İran ile işbirliği yapmadıklarını açıkladı.

Açıklamada, Kuzey Kore’nin, nükleer silaha sahip sorumlu bir devlet olarak, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi alanında görevini yerine getirmeye devam edeceğini de belirtildi.

-ABD’DEN LÜKS MAL İHRACATI YASAĞI-

ABD, Kuzey Kore ve İran’ı şer ekseninin halkalarından biri olarak nitelemişti. Kuzey Kore’nin, 9 Ekim’de yaptığı nükleer füze denemesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bu ülkeye ambargo uygulanmıştı. Pyonyang’a bu tarihten itibaren ambargoyu devam ettiren ABD, BM’nin aldığı ticari yaptırım kararı doğrultusunda, Kuzey Kore’ye lüks mal ihracatının yasaklanması kararı aldığını açıkladı.

ABD’nin yasaklı mallar arasında konyak, İpod, jet ski, mücevher, tasarım ürünü giysiler, lüks arabalar ve yatlar bulunuyor. Alınan bu kararla Kuzey Kore’nin lüks malları tüketen liderlerine baskı yapılmasının amaçlandığı kaydedildi. Japonya ve AB ülkeleri de BM kararı doğrultusunda geçen Kasım ayında Kuzey Kore’ye lüks mal ihracatını askıya almıştı.

Bu arada ABD yönetimi, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasına ilişkin Çin’de şubat ayında tekrar yapılacak altılı görüşmeler çerçevesinde 30 Ocak’ta Pekin’de Pyonyang yönetimi ile mali görüşmeleri yeniden başlatacağını bildirdi.