Kaç Git Sistemi

Böylece Kartlı Geçiş Sistemi, 'Kaç Git Sistemi'ne dönüştü, canavar düdükleri eşliğinde peş peşe kaçak geçişler başladı.

KGS’yi kullanmayı bilmeyenlerin imdadına ise haberciler yetişti.

Boğaziçi Köprüsü önceki gece saat 24.00’ten itibaren paralı geçişe kapatıldı. Uyarılara rağmen Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) almayan sürücüler, para gişelerinin kapatıldığını görünce ne yapacaklarını şaşırdı. Ortaya komedi filmlerinde rastlanabilecek manzaralar çıkarken, gişelerin önünde araçlarını geri vitese takan sürücüler buna izin verilmeyince, çareyi köprüyü kaçak geçmekte buldu. Kaçak ve cazalı geçmemek için direnen bazı sürücüler ise trafik polislerince Boğaziçi Karayolları Müdürülüğü’ne götürülerek bir defaya mahsus olmak üzere 3 YTL’lik normal ücreti ödedi, sonra da OGS veya KGS aldı. Kargaşa, sabah saatlerinde de sürdü. KGS kartını nasıl kullanacağını bilmeyenlerin imdadına ise uygulamayı izlemek için orada bulunan gazeteciler yetişti.

Boğaziçi Köprüsü yetkilileri, uygulamanın başladığı önceki geceden dün saat 12.00’ye kadar köprüden 19 bin 135 araç geçtiğini belirterek, bunlardan bin 73’ünün kaçak geçiş yaptığını açıkladı.

Nakit ödemeli gişelerden geçiş saat 23.59’a kadar sürdü. Bu saate kadar turnikelere giren sürücüler son kez nakitle geçmeyi başarırken, 24.00’ten sonra gişelere ulaşanlar zor anlar yaşadı. Sürücüler, gişelerin yan tarafında bulunan kart satış aracına yönlendirildi.

KGS’CİLERE GAZETECİ YARDIMI

Bazı sürücüler ise ceza yemeyi göze alarak, turnikelerden kaçak geçti. Bu sürücüler, 3 YTL olan cezalarını 24 saat içinde ödememeleri durumunda 33 YTL ceza ödeyecek. Gişelerin kapatılmasından sonra köprüyü geçmek isteyen ve kartları olmayan vatandaşlar, ‘Şu an hazırlıksızız. Ama bir yolunu bulup geçeceğiz’ diye dert yandı. Şehir dışından İstanbul’a gelen bazı sürücüler ise uygulamayı bilmediklerini söyleyerek, kendileri için bir tane paralı geçiş turnikesi konulması gerektiğini belirtti.