Kaçak Afganlı operasyonu

Beykoz'da yurda kaçak yollardan giriş yapan ve çeşitli yerlerde izinsiz çalıştırıldıkları belirlenen Afganistan uyruklu 50 kişi jandarmanın operasyonu ile yakalandı.

Edinilen bilgiye göre bir ihbarı değerlendiren Beykoz İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri, ilçedeki 3 ayrı yere operasyon gerçekleştirdi. Cumhuriyet savcılığından alınan arama izniyle harekete geçen jandarma ekipleri belirlenen 3 adresteki eve gece baskın düzenledi.

Evlere giren jandarma ekipleri yurda kaçak yollardan giriş yaptıktan sonra çeşitli işyerlerinde izinsiz olarak çalıştırıldıkları belirlenen 50 Afganlı’yı kıskıvrak yakaladı. Evlerde yapılan incelemede kaçakların son derece sağlıksız ortamlarda kaldıkları görüldü. Beykoz İlçe Jandarma Komutanlığı’na getirilen kaçaklar burada yapılan kimlik tespitlerinin ardından Cumhuriyet savcılığına götürüldü. Kaçak Afganlılar daha sonra sınırdışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne gönderildi.

Öte yandan operasyon kapsamında kacakların barınmaları ve çeşitli yerlerde çalıştırılmalarına yardımcı oldukları ileri sürülen 3 kişi de gözaltına alındı.