Kaçak akaryakıt için maaş gibi rüşvet tarifesi

İstanbul polisinin önceki gün yaptığı ‘Fırtına' operasyonu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, “Akaryakıt kaçakçılığının arkasında babalar var.” sözünü yeniden gündeme getirdi.

Kameralı takip ve telefon dinlemesi şeklinde yürütülen üç aylık izleme sırasında şebekenin, kamu görevlilerine düzenli olarak rüşvet verdiği belirlendi. Kaçakçılar kendilerine yardımcı olan emniyet amirine 2 bin 500 YTL, başkomisere bin 500 YTL, polis memurlarına ise 750’şer YTL ödeme yapmış. Gümrük memurları ile ilçelerde görevli polis memurlarına da 500 ile bin YTL arasında para dağıtılmış. Edinilen bilgiye göre operasyon hakkında Başbakan’a da bilgi aktaran İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Malî Şube’deki polislere, “Kimsenin gözünün yaşına bakmayacaksınız. Kaçakçıların benimle ilişki kurduklarını tespit etseniz bile üzerine gideceksiniz.” talimatı verdi. Rüşvetçi polislerin, kaçakçıları Malî Şube’nin baskınından nasıl haberdar ettiği de telefon konuşmalarına yansıdı. Deniz Şubesi’nde görevli bazı polislerin karşı tarafa şifreli bir dille, “Mahallenin çocukları size doğru geliyor. Onlar gelmeden uzaklaşın.” şeklinde bilgi verdiği öğrenildi.

Gözaltına alınan 20 polisten 9’u Deniz Şube Müdürlüğü’nde görevli; ikisi ise rütbeli sınıfında yer alıyor. Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 3 aydır sürdürülen ve ‘Fırtına’ adı verilen akaryakıt kaçakçılığına yönelik operasyonda gözaltına alınan 66 kişinin yarısının kamu görevlisi olduğu ortaya çıktı. Operasyonda, İstanbul Deniz Şube Müdürlüğü’nde araştırma kısmında görevli 1 emniyet amiri, 1 başkomiser ile 7 polis; Fatih Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 7 polis memuru ile aralarında 1 trafik polisinin de bulunduğu çeşitli semtlerde görevli 22 polis memuru gözaltına alındı. Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nde görevli 3 gümrük memuru, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde görevli bir muayene memuru da şebeke ile bağlantıları olduğu iddiası ile gözaltına alındı. Boğazlar Komutanlığı’nda görevli bir astsubay hakkında da Fatih Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma başlatılması için Askeri Savcılık’a bilgi verdiği kaydedildi. Operasyonda polis, şebekenin çalışma yöntemleriyle ilgili önemli bilgilere ulaştı. Buna göre şebekenin elebaşısı olduğu öne sürülen D.Ö., Rusya, Ukrayna ve Romanya’dan kaçak mazot getiren gemilerle irtibata geçiyordu. Diğer üyeler ise gelen kaçak mazotun deniz üzerinde tankerlere boşaltılması ve dışarıda akaryakıt istasyonlarına pazarlanması görevini üstleniyordu. Çetenin kamudaki en önemli uzantısı ise İstanbul Deniz Şube Müdürlüğü’nde ortaya çıktı. Aynı büroda görevli emniyet amiri M.B., başkomiser N.A. ile 7 polis memuru, şebekeden rüşvet almak ve kaçakçılara dönük operasyonları karşı tarafa bildirmekle suçlanıyor. Şebeke elemanlarının, polislere sadece kendileri ile görüşmeleri için ayrı bir hat ve telefon aldığı, hatların da 15 gün ara ile değiştirildiği tespit edildi.

52 kişi tutuklandı

Mali Şube Müdürlüğü tarafından sorgulamaları tamamlanan 22’si polis, 3’ü gümrük memuru 66 kişi dün Fatih Adliyesi’ne gönderildi. Polislerin basın mensupları tarafından görüntülenmesi engellendi. 5. Cumhuriyet Savcısı, zanlıları yaklaşık 10 saat sorguladı. Akşam geç saatlerde biten sorgunun ardından aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 18’i polis 53 kişi tutuklanmaları talebiyle Fatih Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Zanlılardan 52’si ‘teşekkül halinde akaryakıt kaçakçılığı yapmak’, ‘rüşvet’ ve ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlarından tutuklandı. 1 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 18’i polis, 3’ü gümrük memuru, 1’i ise İstanbul Üniversitesi Öğrenci İşleri’nde görevli tutuklular cezaevine gönderildi.