Kaçak akaryakıtla ilgili çalışma grubu oluşturulacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisine yıllık zararı 2- 2.5 milyar doları bulan akaryakıt kaçakçılığına el koydu.

Yaklaşık 3 saat süren ‘Kaçak Akaryakıt Zirvesi’ne; İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer katıldı. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan gelen üç subay ise toplantının bir bölümüne katılarak Başbakan ve Bakanlara bilgi verdiler.

Edinilen bilgiye göre; kaçakçılıkla etkin mücadele edilmesini isteyen Başbakan Erdoğan, kurumlar ve Bakanlıklar arasında koordinasyon görevi üstlenecek bir kurul oluşturulması talimatını verdi. Kurula kimin başkanlık edeceği, üyelerinin kimlerden oluşacağı ise henüz açıklanmadı.

Hükümetin kaçak akaryakıt ile mücadelesi geçen yıl başlamıştı. Akaryakıt satan bayilerin lisanslandırılması istenmiş, lisans alamayan bayiler ise kapatılmıştı. TBMM’de de konuyla ilgili bir araştırma komisyonu oluşturulmuştu.

Türkiye’de akaryakıt kaçakçılığı denizden ve karadan olmak üzere iki yolla yapılıyor. Deniz yoluyla Gürcistan ve Ukrayna’dan Doğu Karadeniz’e, Romanya ve Bulgaristan’dan ise Orta ve Batı Karadenizle Marmara bölgesine getirilen kaçak akaryakıt, karada ise tüm İran ve Irak sınırından ülkeye sokuluyor. İran’dan katırlarla sınır köylerine getirilen akaryakıt, burada ise kamyonların depolarına konularak içeri bölgelere ulaştırılıyor.