‘Kaçak’ Ermenilerden ‘Diaspora’ya öfke!

Erdoğan'ın "100 bin kaçak Ermeni'yi geri gönderebiliriz." açıklaması kaçak yaşayan Ermenileri tedirgin etti.

ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi ve İsveç Senatosu’nda da sözde Ermeni soykırımını tanımasının ardından Başbakan Erdoğan’ın “Gerekirse Türkiye’de yaşayan 100 bin kaçak Ermeni’yi geri gönderebiliriz.” açıklaması Türkiye’de kaçak yaşayan Ermenileri tedirgin etti. Ermeni diasporasının yurt dışındaki faaliyetlerine tepki gösteren Ermeniler, “Yeter artık! diaspora bizi hep kandırdı. Önce bize ekmek versinler. Ondan sonra konuşsunlar.” ifadesini kullandı.
ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi ve İsveç Senatosu’nun “Sözde Ermeni Soykırımı”nı kabul eden kararların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gerekirse 100 bin kaçak Ermeni’yi sınır dışı edebiliriz” açıklaması, Türkiye’de yaşayan Kaçak Ermeni’ye tedirgin etti. Özelikle İstanbul Kumkapı’da yoğun olarak yaşayan kaçak Ermeniler, Ermeni Diasporası’nın yurtdışındaki faaliyetlerine tepki gösterdi. Türkiye’de yıllardır hiçbir sorun yaşamadan ekmek paralarını kazandıklarını belirten Ermeniler, Ermenistan’a dönmek istemediklerini ifade ediyor.

Türkiye’de 12 senedir kaçak olmasına rağmen mutlu bir şekilde yaşadıklarını belirten Ermeni vatandaş, “12 senedir buradayım ben. Yasal oturma iznim yok. Kaçak çalışıyorum. Aylık 600 dolar alıyorum. Ama ben memlekete gitsem 60 dolar kazanamam. Bu sorunlar beni hiç ilgilendirmiyor. Biz akşam üzeri Tayyip Erdoğan’ı duyduk, çok üzüldük. Biz ne yaptık. Hiçbir şey yapmadık ki. Onların sorunları Amerika Ermenileriyle” şeklinde konuştu.

Diaspora’nın şimdiye kadar kendileriyle ilgili hiçbir şey yapmadığını belirten Ermeni, “Bize bir iş açsın, memleket içine gidip bir rahat yaşayalım. Rahat ekmek parası kazanalım. Ondan sonra ne konuşacaklarsa konuşsunlar. Bize sormadan kaç kişi burada insanlar var çalışıyor. Neden korkuyoruz? biz de biliyoruz. Bıktık artık. Biz de bıktık. 12 senedir ben buradayım hiçbir zaman kötülük görmedim. İyilikten başka bir şey görmedim.” diye konuştu.

“DİASPORA BİZİ KANDIRIYOR”

Ermenistan’ın en zengin ailelerinden birisinin kızı olduğunu dile getiren bir diğer Ermeni ise, Ermenistan’daki her şeyini satarak 15 yıl önce Türkiye’ye geldiğini ve İstanbul’da kaçak olarak yaşamaya devam ettiğini ifade etti. “Allah razı olsun. Türk devleti, milleti bize bir şans daha verdi” diyen kaçak Ermeni, “Biz her şeyi kaybettik. En önemli şey bu dünyada insana inanmak. Biz kendi artık devletimize, bizim Ermenilere bile inanamıyoruz. Biz politik değiliz. Biz sade bir milletiz. Dost ve kardeş olarak yaşamak istiyoruz. Yeter artık. En önemli şey şu anda ekmek parası kazanmak. Zaten bütün dünya şu anda ekonomik kriz yaşıyor. Ermeni Diasporası’ndan çok rica ediyorum. ‘Karışmasınlar’ sadece bir millet, bir fakir kalan millet biraz ekmek parası kazansın. O kadar bizim için düşünüyorlarsa ilk önce onlar kapıyı açsın. Yardım etsin. Ama biz onlara inanmıyoruz. Onlar her zaman bizi kandırdı.” Diye konuştu.

Türkiye’de hiçbir zaman düşman muamelesi görmediklerini belirten Ermeni kadın, “Ben Türkiye’de en meşhur ailelerde çalıştım. Herkes beni dost, kardeş, abla olarak kabul etti. Biz kendimizi burada düşman olarak kabul etmedik. Bizi düşman yapmasınlar. Zaten yapamazlar.” ifadelerini kullandı.

Temizlik işinde çalıştığı yerden evine dönen diğer bir Ermeni kadın ise, “Oturma iznim yok. Diaspora oyun oynuyor. O bizi ilgilendirmiyor. Biz kardeş gibi yaşıyoruz. Burada çok mutluyuz. 15 sen az değil bir ömür. Bizim başbakan yolları açmayı istiyor çok memnun kaldık. Ama yine karıştılar. Ermenistan’a dönmek istemiyorum.”

Kumkapı’da yaşayan çok sayıda kaçak Ermeni’de kameralara konuşmaktan kaçındı.