Kaçak hafriyatçılar adliyeye çıkarıldı

50 milyon YTL'lik kaçak hafriyat operasyonu çerçevesinde gözaltına alınan 29 kişi sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye çıkarıldı.

İstanbul Park’ın (Formula 1) ana bağlantı yolları dahil olmak üzere her tarafa hafriyat dökerek Sakarya’nın Gebze ilçesine bağlı belde ve köyleri hafriyat çöplüğüne dönüştüren kaçak hafriyatçılara yönelik düzenlenen operasyon çerçevesinde gözaltına alınan 29 kişi jandarma tarafından gözaltına alındıktan sonra 4 gün ifadelerine başvuruldu. Bölgeye yaklaşık 50 milyon YTL hafriyat döktürdükleri iddia edilen, aralarında Pelitli Köyü Muhtarı L.Ö.O., Balçık Köyü Muhtarı H.T. ile gazeteci, büyük inşaat, nakliyat ve hafriyet firmaları sahibi ve çeşitli aracı kişi ve kuruluşların bulunduğu şahıslar gözaltına alındıktan sonra tek tek ifadelerine başvuruldu.

Bazı kişilerin ifadeleri alındıktan sonra savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmasına karar verilirken, aralarında 2 köy muhtarının da bulunduğu 29 kişi sağlık taramasından geçirildikten sonra suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bir hakka dayanmaksızın kamuya veya özel kişilere ait taşımaz mal ve eklentilerini işgal ederek hakkı olmayan yere tecavüz, görevi kötüye kullanmak, dolandırıcılık, çevreyi kasten kirletmek iddialarıyla savcılıkta sorgulanacakları bildirildi.