Kaçak sigara için İstanbul’da fabrika kurmuşlar

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kaçakla mücadelenin sınır illerinin yanı sıra büyük şehirlerde de yoğun şekilde yapılması gerektiğini belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kaçakla mücadelenin sınır illerinin yanı sıra büyük şehirlerde de yoğun şekilde yapılması gerektiğini belirtti.

Palandöken, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Kaçak sigara ile mücadele; sadece doğu ve sınır illerimizde değil, büyükşehirlerimizde de artırılmalıdır. Çünkü artık büyükşehirlerimizin göbeğine kaçak sigara fabrikası kuruluyor. Bunun en son örneği ‘Kaçak Ürün Alma, Kapıma Kilit Vurma’ sloganı ile başlattığımız kaçağa karşı mücadele kampanyamızın hemen akabinde İstanbul’un göbeğinde kaçak sigara fabrikasının ortaya çıkarılmasıdır. Son 1,5 yılda ülke çapında yapılan denetimlerde piyasa değeri 1 milyar 200 milyon liralık kaçak sigara yakalandı.” dedi.

“KAÇAKLA MÜCADELE SES GETİRDİ”

Palandöken, 30 Ekim 2013’te ülke genelinde başlattıkları ‘Kaçak Ürün Alma, Kapıma Kilit Vurma’ kampanyasını da hatırlatarak, “Ülkenin kanayan yaralarından birine merhem olmak için elimizi taşın altına koyduk. Kaçak ürünlerle mücadelemizde yeni engeller değil, destek bekliyoruz. Henüz daha geçtiğimiz hafta, yurt çapında ‘Kaçak Ürün Alma, Kapıma Kilit Vurma’ kampanyamızı başlattık. Kampanya ile birlikte adeta hız kazanan denetimler sonrasında İstanbul’da kaçak sigara fabrikası bulundu. Fabrikada yapılan aramalarda 102 milyon 795 bin adet sigara ile 97 bin 950 adet sigara sarma kağıdı, 2 milyon 363 bin adet sigara tabakası, 10 bin 59 adet sigara sarma makinesi, 4.7 ton tütün, 3 bin 157 paket pipo tütünü, 9 bin 975 paket sigara, 42 paket nargile tütünü, 70 bin adet nargile ağızlığı ve 4 bin 760 adet pipo ele geçirildi. Sadece bu operasyonda yaklaşık 40 milyon liralık vergi kaçakçılığının önüne geçildi. Diğer denetimlerde ise 52 milyon 7 bin 800 adet sigarayla beraber, son 20 gün içinde değeri 100 milyon liranın üzerinde kaçak sigara yakalandı. Biz esnafımızla birlikte tüm halkımızı kaçak ürünlere karşı bilinçlendirmek için yola çıktık. Fakat kayıt dışı ve kaçak ürün ticaretini daha da körükleyecek 100 metre gibi yasakların gündeme gelmesinden de büyük endişe duyuyoruz.” diye konuştu.

“RUHSATLI SATIŞ NOKTALARI KAYITLI EKONOMİNİN TEMİNATIDIR”

Ülke ekonomisine alın teri ile kazandığının vergisini fazlasıyla ödeyen esnafın kapısının önüne kurulan kaçak sigara tablasına izin verilmemesi gerektiğini söyleyen Palandöken, sözlerine şöyle devam etti: “Bakkal, bayi ve büfeci esnafının lokomotif satış ürünlerinin başında tütün ve tütün mamulleri gelir. 100 metre gibi tütün satış yasakları; zaten az bir karlılıkla çalışan, vergisini-harcını ödeyerek yasal satış ruhsatını alan esnafı çok zor durumda bırakır. Daha bu senenin başında ruhsat için getirilen bürokratik zorluklar esnafımızı zor durumda bırakmıştır. Unutulmamalıdır ki ruhsatlı satış noktaları kayıtlı ekonominin teminatıdır. Bu teminatların yok olmaması gerekir. Bunun için destek bekliyoruz.” çağrısını yaptı.