Kaçak su kullandılar hırsızlık suçundan yargılanıyorlar

Kaçak elektrikle mücadelede önemli mesafeler kat eden Türkiye'de, kaçak su kullananlara da göz açtırılmayacağı bildiriliyor. Kaçak su kullananlarda kaçak elektrik kullananlar gibi hırsızlık suçundan yargılanıyor.

Kaçak elektrik kullananların hırsızlıkla yargılanması ile kaçak elektrik kullanımında önemli azalmalar oldu. Benzer uygulamanın ilçe sularında da yapılarak kaçak su kullanımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kaçak su kullananlar aynı kaçak elektrik kullananlar da olduğu gibi Türk Ceza Kanunu’nun 141 ve 142. maddelerine göre hırsızlık suçundan yargılandıkları bildirildi.

Kaçak su kullananlara ayrıca bin YTL para cezası veriliyor. Abonesiz su kullananların da kaçak su kullanmış sayılacağı abone olduğu halde kaçak su kullananlara da hırsızlık suçundan işlem yapılacağı bildirildi.

Türkiye’nin metropol şehirlerinden İstanbul’da kaçak elektrik oranı yüzde 20’lerde iken, verilen suların yüzde 37’sinin kaçak olduğu bildiriliyor. Kaçak su kullanımının artmasında su fiyatlarının yüksek olması yatıyor.

Kaçak su kullanımında önemli mesafeler kat ettiklerini belirten Osmaniye Belediye Başkanı Davut Çuhadar su fiyatlarının bölgenin en ucuz suyu olduğunu söylüyor.

Başkan Çuhadar, kaçak su kullanımında yarı yarıya azalma olduğunu belirterek bunun nedenini ucuz su satmalarına ve kaçakla mücadele etmelerine bağlıyor.

Kaçak su kullananlara kesinlikle göz açtırmadıklarını ifade eden Başkan Çuhadar kaçak su kullananlar hakkında hırsızlık suçundan savcılığa bildirimde bulunduklarını aktarıyor.