Kaçakçı şebekesi çökertildi

Kuzey Kıbrıs'ı üs olarak kullanarak, Muğla, Antalya ve Mersin kıyılarından Türkiye'ye kaçak mal sokan 13 kişilik şebeke 'Ada' operasyonuyla çökertildi.

Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyon sonucunda yakalan şahısların arasında deniz astsubaylığından atılma 1, Antalya ve İstanbul Havalimanları gümrük bölümünde çalışan 2 memur da bulunuyor.

Uluslararası kaçakçılık şebekesi liderinin Kayserili olmasından dolayı telefon, telsiz ve kendi aralarındaki görüşmelerde cinsel gücü artırıcı haplara ‘pastırma’ ve elektronik eşyalara ise ‘sucuk’ kod adını verdikleri belirtildi.

Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerin istihbarat çalışması sonucu, KKTC üzerinden Antalya sahillerine özel yatlarla kaçak elektronik eşya, sigara, gözlük ve cinsel uyarıcı haplar getirildiği belirlendi. Amerika, Çin ve Avrupa ülkelerinden getirilen elektronik eşyalar, gözlük, cinsel uyarıcı hapları ve sigaralarının önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ne getirildiğini belirleyen polisler, bu kaçak ürünlerin KKTC’den Avrupa ülkelerine giden gemilere yüklendiğini, daha sonra da açık denizde yatlara boşaltılarak Mersin, Antalya ve Muğla kıyılarından Türkiye’ye sokulduğunu tespit etti. Bunun üzerine Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde bir operasyon düzenledi. Uluslararası kaçakçılık işinin KKTC’de olmasından dolayı operasyonun adı ‘Ada’ olarak belirlendi.

Açık denizde, teşekkül halinde uluslararası gümrük kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında 2 gümrük muhafaza memuru, deniz astsubaylığından atılma 1 kişinin de bulunduğu toplam 13 kişi yakalandı. 6 aylık çalışma sonucu suç örgütünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den temin ettikleri elektronik eşya, sigara ve uyuşturucu hapları deniz ve havayoluyla kaçak olarak Türkiye’ye getirdikleri tespit edildi.

Örgüte yönelik Antalya, Balıkesir, İstanbul, Mersin ve Şanlıurfa illerinde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda V.C., H.M., M.D., B.B., B.A., M.C., A.C., M.C., A.C., M.T., S.O., S.E. ve R.C. yakalandı. H.M’nin İstanbul, M.D’nin ise Antalya Hava Limanlarında gümrük muhafaza memuru olarak görev yaptığı belirlendi. Yakalanan şahıslardan kaptanlık yapan B.B isimli şahsında deniz astsubaylığından atılma olduğu belirlendi. Suç örgütünün lideri olduğu ileri sürülen H.C’nin ise firarda olduğu belirtildi.

Yakalanan zanlıların evlerinde ve işyerlerinde yapılan aramada, Türkiye’ye kaçak yollardan getirildiği tespit edilen bin 608 adet elektronik eşya, 13 bin 477 adet uyarıcı hap, 1 adet tabanca, 15 adet mermi ile sahte olduğu belirlenen 2 adet pasaport, 1 adet ehliyet ve 3 adet kimlik ele geçirildi. 3 bin 239 adet gümrük kaçağı eşyanın Adana’ya, 65 bin 500 paket gümrük kaçağı sigaranın ise Alanya ilçesinde ele geçirildiği, bu olaylarla ilgili adli mercilere çıkarılan 5 şahsın daha önceden çıkarıldıkları mahkemece tutuklandığı, suçta kullanıldığı tespit edilen 1 tekne ve 2 minibüse de el konulduğu belirtildi.

Düzenlenen operasyon sonucunda ele geçirilen gümrük kaçağı eşyaların 2 milyon YTL değerinde olduğu belirlendi. Olay ile ilgili yakalanan 13 şahıs teşekkül halinde uluslararası gümrük kaçakçılığı yapmak suçlarından haklarında düzenlenen dosyalar ile Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. Ada adlı operasyon ile çökertilen şebeke üyelerinin sahte kimlik ve pasaport kullandıkları belirlendi. Şebekenin fırtına çıkmasından dolayı yüklü miktardaki sigaraları da deniz döktükleri tespit edildi.