Kaçakçılar cep telefonunu bıraktı telsiz telefona yöneldi

Cep telefonları kapkaç ve kaçakçılığı önlemek amacıyla kayıt altına alınınca, bu işin kaçakçılığını yapanlar da cep yerine telsiz telefona yöneldi.

Kaçak cep telefonlarının kayıt altına alınmasını öngören ve 13 Temmuz’da yürürlüğe giren kanunla birlikte 19 milyon cihaz sisteme dahil edildi. Şu an kaçak yollarla getirilmiş 500 bin dolayında cep telefonu kayıt altına alınamadı. Cep telefonlarının kayıt altına alınmasının ardından yurt dışından kaçak yollarla ülkeye cep telefonu getirenlerin de telsiz telefonlara yöneldiği ortaya çıktı.

Emniyet müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Mali Büro ekipleri, kaçak telsiz telefon sattıklarını belirledikleri kişileri takibe aldı.

Polisin Yeşiloba Mahallesi’nde bir evde yaptığı aramada, yurt dışından kaçak yollarla getirilmiş toplam 1072 adet telsiz telefon ele geçirildi. Olayla ilgili Adem C. (27) ile Mustafa C. (41) yakalandı. 2 kardeşin özellikle cep telefonu kaçakçılığından dolayı 6 kez sabıkaları bulunuyor. Polis, cep telefonlarının kayıt altına alınmasının ardından, kaçakçıların, telsiz telefona yöneldiklerini bildirdi.