Kaçakçılar Suriye sınırda askerlere ateş etti

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye-Suriye hududunda kaçakçılık yapan kalabalığın askerlerin üzerine ateş ettiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye-Suriye hududunda kaçakçılık yapan kalabalığın askerlerin üzerine ateş ettiğini bildirdi.

Genelkurmay’dan önemli sınır olaylarını duyurmak için yapılan açıklamada, 11 Kasım günü Hatay Narlıca 2. Hudut Alay Komutanlığı Şht. Çvş. M.Özeker Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde yaşanan olay şöyle aktarıldı: “Saat 17.15’ten itibaren, kaçakçılık yapmak maksadıyla kaçakçı şahısların boş 100-120 araçlarıyla farklı noktalarda toplandıkları, Suriye tarafında ise kaçakçı şahısların araçları ile birlikte hudut hattına doğru yaklaştıkları tespit edilmiştir. Her iki taraftaki gruplara, hudut hattına doğru yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulunulmuş, ancak şahıslar ikaza uymayarak beklemeye ve hudut hattına yaklaşmaya devam etmişlerdir. Saat 19.30’da Suriye tarafından hudut hattına yaklaşık 30 metre mesafeden, Kaleşnikof piyade tüfeği olduğu değerlendirilen silahlarla bölgede görevli unsurlarımıza hedef gözetmeksizin toplam 10-15 atım ateş açılmıştır. Bu durum üzerine bölgede bulunan unsurlarımız tarafından, derhal meşru müdafaa ve angajman kuralları çerçevesinde hedef gözetmeksizin ateşe ateşle karşılık verilmiştir. Müteakiben kaçakçılar hudut hattından hızla uzaklaşmışlardır. Unsurlarımızın açtığı ateş sonucunda, Suriye tarafında, üzerinde yaklaşık 150 adet bidon içerisinde 9 ton mazot olan bir aracın imha olduğu tespit edilmiştir. Gerek Suriye tarafındaki gerekse Türkiye tarafındaki kaçakçı gruplara müdahaleler devam etmiş, ancak ilgili gruplar farklı bölgelerden hudut hattına yaklaşmaya devam etmişlerdir. Özellikle Türkiye tarafında kaçakçı şahıslar ile her bölgede arbedeler çıkmıştır. Yapılan müdahaleler sonucunda unsurlarımız tarafından kaçakçılık girişimi engellenmiştir.”