Kaçakları taşıyan tekne battı

İzmir'in Seferihisar İlçesi Sığacık açıklarında yasa dışı yollardan Yunanistan'a gitmeye çalışan kaçakların içinde bulunduğu yaklaşık 5 metre boyundaki balıkçı teknesi battı.

Sağ olarak kurtuldukları ve karanlıktan faydalanarak saklandıkları tahmin edilen 8 kişi ise aranıyor.

Yasa dışı yollardan Yunanistan’a gitmeye çalışan Somali ve Filistin uyruklu 6’sı kadın 25 kaçağın içinde bulunduğu balıkçı teknesi Sığacık açıkları, Ekmeksiz plajı Kirlik mevkiinde aşırı yükten alabora olarak battı. Batan teknedeki kaçakların bazıları yüzerek karaya çıkmayı başardı. Yunanistan’a gitmek isterken bulundukları teknenin batması sonucu ölümle burun buruna gelen 14 kişi ise güvenlik güçleri ve balıkçılar tarafından tarafından denizden çıkarıldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait tekne ile kurtarma çalışmalarına katılan Seferihisar Kaymakamı Orhan Güldibi, saat 21.30 sıralarında olayı gören balıkçıların ihbarda bulunduğunu, haber alınır alınmaz Sahil Güvenlik ve balıkçı tekneleri ile birlikte bölgeye gidilerek kurtarma çalışmalarını gerçekleştirdiklerini, emniyet güçlerinin de çalışmalara karadan yaptıkları çalışmalarla katıldıklarını söyledi. Denizden Somali ve Filistin uyruklu 14 kaçağın kurtarıldığını ve ilk aldıkları bilgilere göre ölen ve yaralanan kimsenin olmadığını söyleyen Kaymakam Güldibi, yüzerek karaya çıkan ve yoldan çevirdikleri taksiyle kaçmak isteyen 3 kişinin ise yol kontrolü yapan trafik ekipleri tarafından Ulamış Mahallesi’nde yakalandığını kaydetti.

Mülteciler, tercüman aracılığıyla verdikleri bilgilerde, kaptanla beraber teknede 25 kişi bulunduklarını, teknenin alabora olması üzerine kaptanın kaçtığını söyledi. Yunanistan’a gitmek isteyen 25 kaçağın Ramazan ayından beri İzmir’de oldukları ve bir beton şirketinde çalıştıkları belirlenirken, kaçmak için kişi başı bin 500 dolar ödedikleri kaydedildi. Karaya çıkıp karanlıktan yararlanarak saklandıkları tahmin edilen diğer 8 kaçağın ise yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Kurtarılan kaçaklar, Seferihisar Devlet Hastanesi’nde sağlık muayenesinden geçirildikten sonra emniyetteki ifadelerinin ardından geceyi geçirmeleri için kapalı spor salonuna götürüldü. Alabora olan tekneden kurtarılan ve kaçarken yakalanan kaçaklar, işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınırdışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edilecek. Olayla ilgili soruşturma sürdürülürken, teknenin sahibi ve Türk organizatörlerle ilgili bilgiye ulaşılmaya çalışıldığı açıklandı.