Kaçırdığınız İsrail askerini öldürmeyin

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Gazze Şeridi’nde 25 Haziran’da kaçırılan İsrail askerinin öldürülmemesini istedi. Heniyye, "Diplomatik çabaların ve müzakerelerin devam etmesi gerektiğini vurguluyoruz" dedi.

Heniyye, kapını görüşmelere kapatılmamasını ve sorunun akıl ve mantık yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetinin, Filistinli ve Arap siyasetçilerle meseleyi uygun bir şekilde bitirmeye çalıştığını aktaran Filistin Başbakanı, kaçırılan İsrail askerinin hayatının korunması ve rehineye iyi davranılmasını istedi.

İsmail Heniyye’nin Gazze’deki ofisinin Pazar günü vurulmasından sonra Filistin bakanlar kurulu birçok üyesi eksik olduğu halde ilk kez toplandı. Bakanların üçte biri ise İsrail askerleri tarafından tutuklanmıştı.

Askerin kaçırılması üzerine İsrail Ordusu Gazze Şeridi’nde operasyon başlatmıştı.

MAHMUT ABBAS, FİLİSTİNDE GÖREV YAPAN ARAP ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİNİ KABUL ETTİ

Gazze kentinde Arap ülkelerinin büyükelçileri ile bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail’in Filistin’de devam eden saldırılar ile ilgili olarak büyükelçilere bilgi verdi.

Yapılan görüşmenin ardından Mısır Büyükelçisi Şerif Akil, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Abbas’ın, Filistinde yaşanan son durum ile ilgili kendilerine bilgi verdiğini belirterek, devam eden İsrail saldırıları ile ilgili görüş alışaverişinde bulunduklarını söyledi. Abbas’ın barış görüşmelerine her zaman olduğu gibi bugün de devam ettiğini söylediğini belirten Akil, “Abbas, barış görüşmelerinden umutlu olduğunu, bunu için barış görüşmelerine devam edeceğini söyledi. Bunun için de Filistin halkı üzerindeki felaketin giderilmesi ve ambargonun kaldırılması için çaba göstermeye devam edeceğini vurguluyor.” şeklinde konuştu.