“Kaddafi Misrata’daki Çerkezleri yanına çekmeye çalışıyor”

Libya'nın üçüncü büyük şehri olan Misrata'da isyancılar Muammer Kaddafi'ye bağlı kuvvetler arasındaki çatışmalar devam ederken, şehirdeki ölü sayısı binlerle ifade ediliyor.

Libya’nın üçüncü büyük şehri olan Misrata’da isyancılar Muammer Kaddafi’ye bağlı kuvvetler arasındaki çatışmalar devam ederken, şehirdeki ölü sayısı binlerle ifade ediliyor. Kaddafi’nin Misrata’daki Çerkezleri saflarına çekmek için girişimlerde bulunduğu öne sürülüyor.

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Uzman Yardımcısı Nebahat Tanrıverdi tarafından kaleme alınan analizde, Kaddafi’nin Misrata’nın kontrolünü geri kazanmak için keskin nişancılardan ve roket saldırılarından başka yollar denediğine dikkat çekildi. 8 Mart’ta Kaddafi tarafından görevlendirilen bir diplomatın Ürdün’ün başkenti Amman’da Çerkez toplumunun liderleri ile bir araya geldiği belirtilen yazıda, “Bu görüşmenin nedeni ise Misrata şehrinde yaşayan Çerkez aşiretlerin Kaddafi safına geçmesini sağlamak olduğu anlaşılmaktadır. Ürdün’de yaşayan ve kraliyet ailesi ile yakın ilişkiler içerisinde olan Çerkez Konseyi ile iletişime geçen Libya diplomatı, Çerkez liderlerinden Misrata’daki Çerkez toplumu ile rejim arasında arabuluculuk yapmaları için görüşmeler yapmış, bu görüşmeler sırasında da iki gece boyunca Kaddafi’ye ait jet Amman’daki Kraliçe Alia Havaalanında bekletilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Libya’daki Çerkez varlığı, Mısır’da Mehmet Ali Paşa’nın göreve gelmesinin ardından kaçanların, bu ülkeyi yurt edinmesiyle başladı. Bu dönemde Mısır’da yaşayan Çerkezlerin bir kısmı Misrata’ya yerleşti. Libya’da başta Misrata olmak üzere Trablus ve Bingazi’de yaşayan Çerkezlerin sayısı 15 bin olarak tahmin ediliyor.