Kadın çiftçilere tarım eğitimi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilciliği ile Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Alanya'da 9 ayrı ilçeden katılan 73 kadın çiftçiye tarım eğitimi verdi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilciliği ile Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Alanya’da 9 ayrı ilçeden katılan 73 kadın çiftçiye tarım eğitimi verdi.

Kadın çiftçilere, alternatif geçim kaynakları sunma, geleneksel yöntemlerle modern yöntemlerin karşılaştırılması, yeniliklerden haberdar edilmesi, karşılaştıkları sorunlara çözüm bulma, insan sağlığı ve kadının sosyo-ekonomik hayattaki önemi hakkında bilgilendirilmesi amacıyla Alanya’da eğitim semineri düzenlendi. Bir otelde düzenlenen eğitim toplantısına Alanya, Manavgat, Gündoğmuş, Serik, Aksu, Akseki, Gazipaşa, Konyaaltı ve Kaş ilçelerinden kadın çiftçiler katıldı. Alanya İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar ve İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ulvi Büyüksoy da katıldı. Kadın çiftçilere 2 gün boyunca zirai mücadele ilaçlarının insan ve çevreye etkileri, zirai mücadele ilaçlarının etkin ve verimli kullanımı teknikleri, narinciye ve tropik meyve ve yetiştiriciliği konusunda bilgi verildiğini ifade eden Büyüksoy, zararlılara karşı biyolojik ve biyoteknik mücadele, bitki besleme, gübreler ve gübreleme teknikleri, örtü altı yetiştiricilikte genel mücadele ve uygulama tekniklerinin anlatıldığını söyledi. Büyüksoy, seralarda iklimlendirmeler ve seraların planlanması, hayvan yetiştiriciliği, önemli hastalıklar ve süt sağım hijyeni, gıdaların işlenmesi ve muhafaza yöntemleri, tarımsal üretimde karar verme süreci ve kadının etkisi konularında uzmanlar tarafından eğitim verildiğini ifade etti.

Ülke tarım sektöründe kadınların çoğunluğu oluşturduğunu belirten Rüzgar’da kadınların tarlada çalışmalarının yanı sıra ev işlerini de yaptığını dile getirdi. Ailenin beslenme, sağlık ve çocuk bakımı konularında da en büyük görevi kadınlarımız üstlendiğine dikkat çeken Rüzgar, kadın çiftçilerin, üretim faaliyetindeki bu önemi dolayısıyla, onlara tarımsal eğitim hizmetleri verilmesini çok önemsediklerini belirtti.