Kadın milletvekili adayı öldürüldü

Musul'un batısında, 2 silahlı kişi tarafından düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetti.

Irak’ta yapılacak parlamento seçimlerine katılan bir kadın milletvekili adayı, Musul’un batısında, 2 silahlı kişi tarafından düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetti.

Esvat El Irak haber ajansının bir güvenlik kaynağına dayanarak verdiği haberde, El Irakiye Koalisyonu’nun milletvekili listesinde adı bulunan Dr. Suha Abdullah Carallah’ın, düzenlenen suikast sonucu öldüğü belirtildi.

Haber ajansına açıklamada bulunan kaynak, Carallah’ın, Musul’un batısında, Ras El Cada bölgesinde, kimliği belirlenemeyen 2 kişinin susturucu silahlarla düzenlediği suikast sonucu öldüğünü, olayda kadın milletvekili adayının bir akrabasının da yaralandığını söyledi.

Carallah’ın Bağdat’ta yaşayan bir veteriner olduğunu belirten kaynak, yürüttüğü seçim kampanyası dolayısıyla Musul’daki bir akrabasının evinde kalan kadın milletvekili adayının, davet edildiği bir öğle yemeğine gitmek üzere kaldığı evden çıktığı sırada saldırıya uğradığını kaydetti.

Carallah’ın üyesi bulunduğu El Irakiye Koalisyonu seçimlerde ittifak yapan pek çok grubun bir araya gelmesiyle oluşuyor.

Eski Irak Başbakanı İyad Allavi’nin grubu, Salih El Motalk’ın lideri bulunduğu Ulusal Diyalog Cephesi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Başbakan Yardımcısı Rafi El İssavi ve milletvekili Dafer El Ani’nin mensubu bulunduğu gruplar, El Irakiye Koalisyonu’nu meydana getiren başlıca gruplar arasında yer alıyor.