‘Kadına Karşı Şiddeti Önleme’

Kadın Girişimciler DerneğiKAGİDER), Bu yıl fon arayacağı projenin başlığını, 'Kadına Karşı Şiddeti Önleme' olarak belirledi.

Kadın Fonu bu sene içerisinde 200 bin Euro’lu fon dağıtmayı hedefliyor.
Kadına karşı şiddeti önlemek amacıyla oluşturulacak Kadın Fonu, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyu’na duyuruldu. Sanatçı Gülben Ergen’le işbirliği yapan Kagider, Türkiye’nin değişik yörelerinde kadının sosyal hayata kazandırılması için çalışan sivil toplum kuruluşlarına destek sağlayacak. Kagider Başkanı Meltem Kurtsan, Yönetim Kurulu Üyesi Oya Kozlu ve Kadın Fonu Başkanı Ümit Boyner’in katıldığı toplantıda konuşan Kozlu,Kadın Fonu’nun her yıl Türkiyedeki STK’lara proje çağrısında bulunduğunu hatırlatarak, gelen projelerin değerlendirilerek fon sağlandığını anlattı. Kozlu, kadın fonunun 2005 yılı içerisinde gelen 48 projeden 15’inin desteklendiğini aktararak, ‘Kadın Fonu Türkiye’nin her bölgesinde yardım bekleyen her kadını deseklemeyi hedefliyor.” şeklinde konuştu.

Ümit Boyner de, 15 Mayıs 2006 tarihine kadar Türkiye’nin her yerinden kadına karşı şiddet projelerini beklediklerini belirterek, “Bizim duyarlılık arttırma görevimiz var. Kadınlar bu konuda yardım istesinler, öne çıksınlar Kadınların önce bir adım öne çıkması gerekiyor.” şeklinde konuştu. Boyner bu yıl içerisinde 200 bin Euro’luk fon dağıtmayı hedeflediklerini kaydetti.

KADINLARA KARŞI VEFA BORCUMU ÖDEMEK İSTİYORUM

Kagider’le işbirliği yapan ve bir dönem değil hayatının sonuna kadar Kagider’de aktif görev almak istediğini dile getiren Sanatçı Gülben Ergen de, konuşmasında bu proje içinde yer almaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Ergen, “17 yıllık meslek hayatımda her zaman yanımda olan, bana destek veren Türk kadınına vefa borcum var.” diye konuştu. Artık kadına karşı şiddetle ilgili hiçbir haberi okumak istemediğini belirten Ergen, kadınların güçlü olması gerektiğini vurgulayarak, “Bir kadın isterse başaamayacağı hiçbirşey yoktur.” dedi. Ergen, bundan sonra maddi manevi Kagider’de aktif görv almak istediğini söyledi.

Konuşmaların ardından Kagider’in Kadın Fonu için hazırladığı tanıtım filmi izletildi.