Kadının toplumdaki yeri değişecek

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin yoksul mahallelerinde yaşayan kadınların toplumda daha aktif olmaları ve çocuklarını iyi yetiştirebilmeleri amacıyla yeni bir proje başlattı.

‘Aşevi’ , ‘Üniversite öğrencilerine burs’, ‘İlköğretim öğrencilerine kırtasiye yardımı’, ‘Beyaz Zambak’, ‘Sosyal Dayanışma ve Yoksullukla Mücadele’, ‘Kentlilik Bilinci’, ‘Engellilere Meslek Edindirme Kursları’ gibi birbirinden önemli sosyal projelerin ardından yoksul mahallelerde oturan kadınları eğiterek, topluma kazandırmayı amaçlıyor.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Recai Ekmekçi ve Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Tahsin Bulut, düzenledikleri basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından da desteklenen “Işıktepe, Yavuzselim ve Yunuseli Mahalleleri’ndeki kadınların bilinçlendirme ve eğitim yoluyla toplum içerisindeki rollerinin güçlendirilme” projesi hakkında bilgi verdi.

Ekmekçi, projeye destek veren kuruluşların temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, “Bu proje suya atılan küçük bir çakıl taşı. Çakıl taşının düştüğü yer küçük ama dalgaları büyük. Bu çalışmaların önemi bu yüzden çok önemli olduğunu düşünüyorum. Projeye destek olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim” dedi. Ekmekçi, toplum olarak kadının sosyal hayata katılımını arttırmamız gerektiğini belirterek, “Türk kadının sosyal hayata katılımını artırırsak, ülkemizin kalkınması daha hızlı ve çabuk olacaktır. Ayrıca kadın sağlığına verilecek önem sayesinde gelecek nesillerin daha sağlıklı gelişimini sağlayacaktır” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından desteklenen proje kapsamında okuma yazma bilmeyen 60 kadına eğitim, her mahalleden 40 kadın olmak üzere toplam 120 kadına da eğitim seviyesinin arttırılması ve kent yaşamına daha aktif olmaları için eğitim verileceğini söyleyen Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Tahsin Bulut ise “8 ay sürecek olan projenin toplam maliyeti 24 bin 240 dolar. Bu projeye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı 16 bin 440 dolar hibe etti. Geri kalan bölümü ise Büyükşehir Belediyesi karşılıyor” şeklinde konuştu.

Bulut, projeye destek veren Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türk Kadınlar Konseyi Derneği, Işıktepe, Yavuzselim ve Yunuseli muhtarlarına, Bursa Yerel Gündem 21 Eğitim Çalışma Grubu’na, Bursa Kuaförler Odası’na ve Yenişehir Yerel Gündem 21’e teşekkür etti. Bulut, proje kapsamında ayrıca kadın sağlığı, aile planlaması ve cinsel yoldan bulaşan hastalıklar, kadın psikolojisi ve kadınlarda özgüven bulaşıcı hastalıklar konularında eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının da gerçekleştirileceğini anlattı.